Dom

Wróć

Kaucja nie jest wystarczająca. Kto odpowie za szkody w wynajętym mieszkaniu?

2016-07-17 12:58:47
20% Polaków wynajmuje mieszkanie, w którym mieszka, ale zaledwie niewielki odsetek ma świadomość, że może skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości stworzonego właśnie z myślą o najemcach.
pixabay.com
Z danych Eurostatu wynika, że co piąty Polak mieszka w wynajętym mieszkaniu i wielu z nich, podobnie jak i właścicieli lokum, uważa, że kaucja jest wystarczającym zabezpieczeniem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że część potencjalnych zdarzeń może kosztować znacznie więcej niż miesięczna opłata za mieszkanie. Warto zatem wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu.

Jak podkreślają eksperci Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA, najemcy często nie są świadomi tego, że mogą ubezpieczyć własny majątek znajdujący się w wynajmowanym mieszkaniu, czyli stałe elementy nieruchomości, które zamontowali, np. glazurę, zabudowę kuchenną oraz ruchomości, które do nich należą, m.in. meble, sprzęt RTV czy ubrania. Nie mogą natomiast ubezpieczyć murów, gdyż to może zrobić tylko właściciel mieszkania.

Ubezpieczenie OC

Osoba najmująca mieszkanie powinna pomyśleć o kupnie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, którego zakres powinien obejmować odpowiedzialność za szkody wynikające z tytułu najmu. Taka polisa daje gwarancję, że ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządził najemca w wynajmowanym lokum.

Takie zabezpieczenie przyda się również w innych wypadkach, gdy np. zalejemy sąsiada albo strącona przypadkowo doniczka wypadnie przez okno i porysuje zaparkowany samochód. Wówczas za szkodę odpowiada zajmujący mieszkanie, a nie właściciel.

Co ważne, ubezpieczenie zapewnia ochronę także wtedy, jeśli szkodę wyrządzi nasz zwierzak, np. gdy pies lub kot zniszczy meble należące do właściciela mieszkania.

Należy pamiętać, że mimo iż właściciel mieszkania zwykle rzadko w nim bywa i mieszka gdzieś indziej, to może ponosić odpowiedzialność za powstałe straty. Ma on obowiązek dbać o należyty stan nieruchomości i sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, a umożliwiających najemcy korzystanie z wody, gazu, ciepła, elektryczności. Jeżeli wskutek zaniedbania tych obowiązków dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej - za szkody w mieniu najemcy odpowie właściciel mieszkania. Z tego powodu powinien on wykupić odpowiednie ubezpieczenie OC, dzięki któremu koszty odszkodowania może ponieść ubezpieczyciel.

Dodatkowa usługa Assistance

W ramach ubezpieczenia nieruchomości z usługi Assistance mogą dodatkowo skorzystać i najemca, i właściciel. W takim wypadku, gdy potrzebujemy hydraulika, ślusarza lub elektryka, to ubezpieczyciel zajmie się jego poszukiwaniem i pokryje koszt naprawy.

To duża oszczędność czasu i pieniędzy oraz maksymalne skrócenie okresu od momentu wystąpienia usterki do jej naprawienia. Koszty napraw potrafią być bardzo uciążliwe. Jednorazowo wykupiona roczna lub dwuletnia polisa pozwala mieć problem z głowy na długi czas.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl