Kultura i Rozrywka

Wróć

Katarzyna Bonda i Krzysztof Szubzda. Zakończył się festiwal literacki

2020-02-09 11:03:34
Spotkania autorskie, koncert poetycko-muzyczny, warsztaty teatralne i literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawa prac Joanny Kossak - w Książnicy Podlaskiej zakończyło się trzydniowe święto książki i literatury.
Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska
Warsztaty i koncert

Pierwszy dzień festiwalu (6 lutego) był dniem warsztatowym. Z młodzieżą spotkał się podróżnik i autor książki Azyl. Zapiski stalkera - Tomasz Ilnicki, który opowiedział o Czarnobylu i Fukushimie, czyli największych katastrofach energetyki jądrowej - audytorium Książnicy Podlaskiej wypełnione było po brzegi.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z białostockim raperem Łukaszem Lukasyno Szymańskim, który zdradził uczestnikom rap warsztatów tajniki tworzenia tekstów i opowiedział o swoich literackich inspiracjach.

Młodzież i dorośli uczyli się kreatywnego podejścia do słowa podczas Warsztatu krótkich form z Loesje (Polska), natomiast na warsztaty tworzenia ekslibrisów zaprosili uczestników festiwalu pracownicy Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

Pierwszy festiwalowy dzień zakończył się koncertem poetycko-muzycznym w wykonaniu aktorów: Magdaleny Dąbrowskiej i Patryka Ołdziejewskiego, którzy zaprezentowali autorski program artystyczny Anioły i demony.

Krzysztof Szubzda ze śmiertelnie poważnym humorem

W piątek (7 lutego) warsztaty dla młodych miłośników literatury poprowadzili: Jakub Sosnowski – autor książki „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” oraz poetka Józefa Drozdowska. Do świata teatru zabrali uczestników festiwalu aktorzy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku: Rafał Olszewski i Dawid Rostkowski oraz Anita Piotrowska, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

O 17.00 w audytorium Książnicy Podlaskiej z Czytelnikami spotkał się Krzysztof Szubzda - aktor kabaretowy, felietonista, prezenter telewizyjny i konferansjer, autor m. in. książki O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem oraz współautor (wraz z Edwardem Lutczynem, odpowiedzialnym za rysunki) Małej księgi przytulań i uścisków.

Sejmik i wiersze

W sobotę (8 lutego) do Książnicy Podlaskiej przybyli pisarze, poeci, dziennikarze i wydawcy, by wziąć udział w III Sejmiku Poetyckim. Uczestnicy wysłuchali wystąpienia Poeta w kręgu kultury, przewodzącej obradom dr Marty Białobrzeskiej, Justyna Sawczuk - redaktor naczelna nieregularnika Epea. Pismo literackie opowiedziała o tym, jak zmieniło się pismo od momentu powstania i o planowanych kierunkach jego rozwoju.

Czterdziestu trzech poetów wzięło udział w Turnieju Jednego Wiersza. Nagrodę jury zdobył Wojciech Muszyński za wiersz Smutny jak Normals, publiczność nagrodziła ex aequo: Urszulę Krajewską-Szeligowską za utwór Pejzażysta październik, Joannę Dąbrowską za wiersz Czerwony oraz Pawła Gorszewskiego za utwór Worek.

W Galerii Parter otwarte zostały wystawy: Joanny Kossak Konie moje niespętane oraz prezentacja wydawnictw regionalnych z 2019 r., przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego - prezesa Fundacji Sąsiedzi.

Katarzyna Bonda, czyli królowa kryminału

Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu była Katarzyna Bonda - polska królowa kryminału, autorka trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem, serii z profilerką Saszą Załuską, dokumentów kryminalnych i podręcznika Maszyna do pisania. Spotkanie z pisarką zgromadziło rzesze fanów jej twórczości. Autorka opowiedziała m. in. o swojej najnowszej powieści Miłość leczy rany, będącej pierwszą częścią trylogii przestępczej: Wiara-Nadzieja-Miłość.

Główny trzon festiwalu zakończyło spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską - kulturoznawczynią, twórczynią projektów fotograficznych, edukacyjnych i kulturalnych, animatorką kultury, autorką książki „Wędrowny zakład fotograficzny”, która to publikacja została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w kategorii najlepsza książka roku 2019.

Choć trzydniowe święto literatury dobiegło końca, Książnica Podlaska zaprasza na cykl imprez towarzyszących, organizowanych w ramach Festiwalu. Będą to: spotkanie z Jolantą Marią Dzienis, warsztaty z robotami Photon, wernisaż wystawy „Analogowe podróże” Daniela Kosińskiego, spotkanie z Janiną Osewską połączone z wystawą fotografii.

Głównym organizatorem IV edycji Festiwalu Literackiego Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl