Krajowa Administracja Skarbowa po tą nazwą istnieje od 2017 r., ale historia skarbowości i cła oraz instytucji zajmujących się tymi obszarami działania sięga momentu uzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów.
By ją przypomnieć, KAS uruchamia nowy projekt – internetową wystawę historyczną Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS.
- Wystawa ma swoje początki w 2019 roku. Wtedy to, z okazji nadania sztandaru podlaskiej KAS zorganizowaliśmy lokalną wystawę historyczną, która miała uatrakcyjnić ten podniosły dzień. Ówczesną ekspozycję merytorycznie przygotowali nasi koledzy Adam Obrycki i Michał Dąbrowski, którzy od dłuższego czasu pasjonują się historią i gromadzą pamiątki po minionych latach - przypomina Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy KAS.
Zgromadzone i zaprezentowane wtedy eksponaty obejrzeli tylko pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej KAS, dlatego powstał pomysł wyjścia z ekspozycją poza gabloty, tak by mógł ją obejrzeć każdy. Tym bardziej, że od tamtego czasu pojawiły się nowe interesujące materiały, które warto pokazać.
Na internetową wystawę historyczną złożą się historie ludzi, wydarzeń, miejsc i przedmiotów związanych ze służbami skarbowymi i celnymi województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich 100 lat. Na razie przygotowano 4:
otwarciu nowo wybudowanej siedziby Izby Skarbowej w Białymstoku (dziś to budynek Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku), Urzędowi Celnemu w Wincencie, Ojcu polskiej skarbowości z województwa podlaskiego – dr Karolowi Górze oraz
Spreparowanym ptakom na deklaracjach celnych z 1926 roku.
KAS liczy, że znajdą się osoby, które zechcą się podzielić swoimi prywatnymi materiałami historycznymi udostępniając je do sfotografowania, pomagając w opisaniu i zezwalając na publikację. Jeśli ktoś chciałby podzielić się eksponatami, zdjęciami, dokumentami czy rodzinnymi historiami, proszony jest o kontakt mailowy: radoslaw.hancewicz@mf.gov.pl lub rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl