KAS ostrzega młodzież przed hazardem. Rusza kolejna edycja akcji
Krajowa Administracja Skarbowa zwraca uwagę na problem nielegalnego hazardu, który może być szczególnie niebezpieczny dla młodzieży.
pixabay.com
Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje ogólnopolską akcję informacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.
Celem akcji Hazard? Nie, dziękuję jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.
Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych
Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.
- Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją – tłumaczą przedstawiciele KAS.
To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.
To już kolejna edycja tego programu. W ramach akcji Hazard? Nie, dziękuję prowadzonej w ubiegłym roku szkolnym i akademickim odbyło się w całej Polsce 1258 spotkań w szkołach (w 701 gimnazjach i szkołach podstawowych, 523 szkołach ponadgimnazjalnych, 34 szkołach policealnych i wyższych). W spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 90 tys. osób. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań z przedstawicielami KAS wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.
Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje akcję informacyjną Hazard? Nie, dziękuję w bieżącym roku szkolnym i akademickim. Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
Można się zgłaszać
Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie wszystkich województw. Szkoły i uczelnie, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS, mogą się kontaktować z rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku: rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl.
Finał akcji został zaplanowany na koniec czerwca 2020 roku.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl