Kultura i Rozrywka

Wróć

Karolina Cicha i tańce na Rynku Kościuszki. Czas na festiwal Zachor

2013-06-11 00:00:00
Koncerty, warsztaty kuchni żydowskiej, tańców, plastyczne, pokaz filmu, konferencja naukowa poświęcona Żydom wschodniej Polski. W sobotę, 15 czerwca rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk.
Wojciech Zalewski
To już szósta edycja imprezy promującej kulturę żydowską. Tradycyjnie, będzie mnóstwo muzyki, tańca, smakołyków. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Karolina Cicha z premierowym koncertem

- Podczas festiwalu wystąpi wiele zespołów - mówi Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na teren Białostocczyzny. - Będziemy gościć artystów z USA, Białorusi i Polski.
I co ważne - muzycy zza wschodniej granicy przyjadą na Zachor po raz pierwszy. Klezmerskie klimaty zafundują: zespół wokalno-instrumentalny Anavim, grupa choreograficzno-taneczna Ash Haim i narodowy zespół muzyki żydowskiej Shalom.
Najważniejszym polskim gościem będzie Karolina Cicha, białostoczanka, która przygotowała specjalny, premierowy koncert Pozdrowienia z Jidyszlandu. Na jego program złożą się teksty poetów pochodzących z Podlasia. Ponadto wystąpią: Rzeszów Klezmer Band, Kabaret Derkacz, kontrabasista i gitarzysta basowy Piotr Domagalski i grająca world music grupa Samech.
Tegoroczne gwiazdy Zachoru to Yale Strom, wybitny amerykański skrzypek i kompozytor oraz Peter Stan, znakomity nowojorski akordeonista. Nie tylko zagrają (dwa koncerty), ale poprowadzą też warsztaty muzyczne dla młodzieży.

Bezpłatne warsztaty na Rynku Kościuszki

W niedzielę na placu przed ratuszem będzie można także wziąć udział w warsztatach kuchni żydowskiej oraz tańców żydowskich i izraelskich. Dla dzieci przygotowano konkurs plastyczny – namalują sztetl, synagogę i symbole judaizmu. W programie festiwalu również pokaz izraelskiego filmu Na końcu świata w lewo.
Każda edycja festiwalu jest poświęcona innej osobie. Tegoroczny Zachor przypomni Dorę Kacnelson, pochodzącą z Białegostoku historyk, która wiele lat spędziła w sowieckiej Rosji, a zmarła 10 lat temu w Berlinie. Zostanie jej poświęcony specjalny panel. W programie festiwalu jest też konferencja naukowa Żydzi wschodniej Polski. Kultura – tradycja – piśmiennictwo z udziałem ponad 30 specjalistów.

Wydarzenia będą rozsiane po całym mieście: Galeria im. Sleńdzińskich, Książnica Podlaska, kino Forum. Festiwal potrwa do wtorku, 18 czerwca. Jego organizatorami są: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Patronujemy wydarzeniu.

Program: VI Fesiwal Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl