Karmienie mózgu. Jaką dietę warto stosować?
To on jest centrum dowodzenia. Wymaga więc szczególnej troski i diety. Warto zatem wiedzieć, jak odżywiać mózg.
pixabay.com
Ludzki mózg stanowi w przybliżeniu 2% masy ciała człowieka. Mimo to organ ten jest wielkim piecem, który pochłania 20% dostarczanej organizmowi energii. Jednocześnie potrzebuje on wielu składników odżywczych. Nie można go karmić byle czym. Eksperci jednoznacznie wskazują, że brak odpowiedniej ilości energii, białka, dobrych tłuszczów czy składników mineralnych oraz witamin może spowodować nieprawidłową pracę mózgu. Co zatem potrzebne jest do jego dobrego funkcjonowania? Po pierwsze regularne jedzenie posiłków. Tylko w ten sposób nasz organizm bez trudu dostarczy swojemu centrum dowodzenia odpowiednią ilość glukozy, która jest niezbędna, żeby mogło ono pracować.
- Gdy mózg chce bronić się przed brakiem energii częściej sięgamy po słodkie przekąski, które zawierają cukry, w tym glukozę. Jest to jednak rozwiązanie tylko na chwilę, lepiej dać organizmowi czas, aby mógł czerpać energię z bardziej zbilansowanych posiłków. Składniki mineralne jak magnez, żelazo i cynk to kolejny sekret mądrej głowy – wskazuje ekspert programu Żyj smacznie i zdrowo Katarzyna Zadka.
Żelazo i cynk znajdziemy w takich produktach jak mięso, żółtko jaj, zielone warzywa, produkty pełnoziarniste, a magnez w nasionach czy roślinach strączkowych. Dla mózgu ważna jest także obecność w naszej diecie witamin E, C i A, dzięki którym pracuje on sprawniej i szybciej. Witamina E występuje w orzechach i olejach, witamina C w papryce, pomidorach, natce pietruszki i owocach cytrusowych, natomiast witamina A w pomarańczach, zielonych warzywach, maśle i jajach. Na szybki proces myślenia pozytywnie wpływają także ryby czy awokado (dzięki zawartości dobroczynnych kwasów tłuszczowych).
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl