Nauka

Wróć

Kampus będzie miał nową Bibliotekę Uniwersytecką i obserwatorium astronomiczne

2019-09-24 15:17:05
We wtorek (24.09) miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod Bibliotekę Uniwersytecką i obserwatorium. Obie inwestycje są realizowane na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego.
Joanna Skarzyńska
Na kampusie przy ul. Ciołkowskiego odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanych aktów erekcyjnych pod budowę gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz obserwatorium astronomicznego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta, województwa, Uniwersytetu w Białymstoku, duchowieństwa, projektanci i architekci, którzy pracują nad budową.

Prace trwają od wiosny

Wykonawcą kontraktu o wartości 37 898 158,75 zł został Budimex S.A. Jest to kolejna inwestycja tej firmy dla UwB. Prace nad budową Biblioteki Uniwersyteckiej i obserwatorium trwają już od kilku miesięcy. Gmach biblioteki ma być gotowy w lutym 2021 r., a obserwatorium w marcu 2020 r. Jak zapewnia Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Robert Ciborowski - prace wyprzedzają założony termin:

- Najważniejsza rzecz na terenie budowy, to że ona bardzo szybko pnie się w górę. Jesteśmy sporo przed terminem. I mam nadzieję, że te prognozy, które mówiły, że będziemy czekać prawie 2,5 roku, będą nietrafione i będzie to wszystko szybciej – mówił.

Nowoczesna biblioteka i obserwatorium

Nowa siedziba biblioteki ma mieć 3250 m2 powierzchni. Pomieści 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Oprócz tego w bibliotece znajdzie się magazyn książek, zbiorów specjalnych oraz pracownie zajmujące się ich segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem. Nowy budynek zajmą także sale szkoleniowe oraz czytelnia z antresolą, która pomieści ok. 150 osób.

- Będzie to naprawdę nowoczesna biblioteka, świetnie wyposażona. Myślę, że odpowiadająca XXI wiekowi. Przede wszystkim w kwestii dostępu do tego, co dla studentów i pracowników najważniejsze, czyli do książek. Dostęp do tego, co najważniejsze w nauce, będzie błyskawiczny, dzięki bardzo szerokiej dygitalizacji – mówił Ciborowski.

Aż 6 kondygnacji będzie miało obserwatorium z planetarium. Na najwyższej, ruchomej i specjalnej kopule, znajdzie się obserwatorium z teleskopami. Oprócz tego w budynku zaplanowano kameralne planetarium z nowoczesnym systemem projekcji obrazu, pokoje do pracy naukowej czy serwerownie. Zapowiadana jest rozbudowa kampusu wokół budynku obserwatorium.

- To, co tutaj powstaje, będzie początkiem naszych planów troszeczkę szerszych. Mianowicie chcemy to obserwatorium wpleść w taki park doświadczeń, który przypominałby trochę Krakowski Park Jordana. Mieszkańcy, studenci, pracownicy będą mogli korzystać z tego i zobaczyć na własne oczy, jak niektóre doświadczenia przebiegają - dodał rektor.

Dofinansowanie z ministerstwa

Uczelnia na zrealizowanie inwestycji otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na obserwatorium z parkiem doświadczeń oraz bibliotekę ma 34 552 000zł.

Poseł Jacek Żalek odczytał list od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina:

- Z satysfakcją przyjąłem wiadomość, że uczelnia kierowana przez jego licencję mogąca poszczycić się znacznymi osiągnięciami, stale rozszerza swój potencjał. Czego jednym z wyznaczników jest rozbudowa bazy naukowo-dydaktycznej. To niezaprzeczalny dowód prężnego rozwoju uniwersytetu i zaangażowania środowiska akademickiego. Wierzę, że nowe obiekty, których budowa jest współfinansowana z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyczynią się do podniesienia poziomu kształcenia, jakości badań i rangi uczelni - napisał minier.
Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl