Już niebawem rozpoczną się zmagania w Konkursie Młodych Dyrygentów
Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego organizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską to inicjatywa wyjątkowa, ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną. Jest to unikalne w skali kraju wydarzenie muzyczne.
Anna Kulikowska
- Przed nami VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Inicjatorem i dyrektorem tego konkursu jest prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – nadmieniła podczas konferencji dyrektor Opery, prof. Violetta Bielecka.
Prestiż i znaczenie konkursu porównywalne są jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W Białymstoku Konkurs Młodych Dyrygentów odbywa się od 1994 r. Projekt przez pierwsze trzy edycje funkcjonował jako ogólnopolski przegląd, później stał się międzynarodowym konkursem, by w ostatniej, szóstej odsłonie, ponownie przyjąć formułę konkursu ogólnopolskiego.
- Jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy, bo ten konkurs pokazuje, jak ważna to była w latach 90. inicjatywa, aby powołać taki konkurs i dać szansę polskim młodym dyrygentom. Do tej edycji wpłynęło 60 zgłoszeń z całej Polski. To są absolwenci i studenci lat magisterskich. To świadczy o tym, że ci młodzi ludzie widzą absolutnie swą jedną z priorytetowych szans – podkreślał prof. Błaszczyk.
Taka liczba zgłoszeń jest rekordowa i bardzo budująca. Studia dyrygenckie to studia elitarne, gdzie zazwyczaj na jeden rok przyjmuje się jednego lub dwóch kandydatów. Uczelni, które prowadzą klasę dyrygentury w Polsce jest osiem.
Komisja weryfikacyjna w składzie Mirosław Jacek Błaszczyk - przewodniczący komisji oraz Stanisław Kuk, Rafał Dudzik – członkowie komisji, spośród 60 zgłoszeń, zakwalifikowała 24 osoby do I etapu VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów oraz stworzyła listę sześciu osób rezerwowych. Osoby te to: Brajewska Jagoda, Droń Radosław, Guz Zofia, Huget Filip, Karczmarczyk Rafał, Kotarba Maciej, Kozakiewicz Krzysztof Jakub, Ksobiraj Łukasz, Mieczkowski Daniel, Montewka Jakub, Pawlik-Figiel Aneta, Pawlisz Magdalena, Popławska Barbara, Przybycień Jakub, Stachel Sabrina, Staniszewski Bartosz, Sułkowska-Migoń Anna, Szwech Karol, Szymanowski Michał, Szymańska Marta, Szymczak Martyna, Wacławik Piotr, Wolanin Piotr, Zielińska Marta. Na liście osób rezerwowych znaleźli się: Brzoznowski Jacek, Vrublevska Anastasiia, Jaskółka Paweł, Zwierz Jakub, Wantulok Wojciech, Śmiechowicz Michał.
Konkurs Młodych Dyrygentów to ogromna szansa dla adeptów nauki dyrygenckiej. Laureaci i laureatki rozwijają swoją muzyczną karierę nawet na arenie międzynarodowej.
Katedry dyrygentury znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i to właśnie z tych miejsc pochodzą osoby, które zasiądą w jury konkursu.
Podczas konferencji prof. Błaszczyk podkreślał, jak istotnym dla dyrygentów jest kontakt z żywą orkiestrą. Podczas studiów mają oni sposobność ćwiczyć jedynie przy fortepianie, a prawdziwym wyzwaniem jest kierowanie całą orkiestrą.
VII edycja Konkursu odbędzie się w dniach 15-20 maja.
- Jest to inicjatywa, która daje możliwość rozwoju dla młodych dyrygentów - podsumował Mirosław Jacek Błaszczyk. - Oczywiście, nie jest to wyrocznia, jest to ważna szansa.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl