Aktualności

Wróć

Już nie muszą obawiać się agresorów. Pracownicy MOPR-u uczą się samoobrony

2023-07-21 08:22:48
Praca pracowników socjalnych wymaga często kontaktu z osobami agresywnymi lub pod wpływem alkoholu. Dlatego, kurs samoobrony pozwoli im na odparcie potencjalnego ataku.
Straż Miejska w Białymstoku
Środowisko pracowników socjalnych, zwłaszcza tych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Białymstoku, często narażone jest na kontakt z trudnymi i agresywnymi sytuacjami. Pracownicy spotykają się z osobami m.in. będącymi pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, co może stwarzać zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Dlatego właśnie, szkolenia z zakresu samoobrony stanowią niezwykle ważny element ich przygotowania i ochrony.

Białostocka Straż Miejska zorganizowała specjalny kurs samoobrony i bezpiecznych zachowań, którego uczestnikami są pracownicy MOPR-u. Celem szkolenia jest nauczenie ich odpowiednich technik i zachowań w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych, aby zapobiec lub zminimalizować ryzyko agresji.

Cały cykl szkoleń podzielony jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej pracownicy MOPR-u zapoznają się z zasadami postępowania w przypadku zagrożenia agresją oraz sposobami unikania takich sytuacji. Dowiadują się także, czym jest stan wyższej konieczności i obrona konieczna oraz jak postępować w przypadku, kiedy zaatakuje nas pies. Część praktyczna kursu to moment, w którym uczestnicy mają możliwość ćwiczyć podstawowe techniki samoobrony. Współpracujący z nimi funkcjonariusze Straży Miejskiej ćwiczą z nimi, jak bronić się przed potencjalnym agresorem, jak zadawać ciosy rękoma, nogami czy używać ewentualnych narzędzi samoobrony.

W kursie weźmie udział łącznie 160 osób z jedenastu Zespołów Pracowników Socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Szkolenie odbywa się dzięki uprzejmości dyrekcji VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, które udostępniło swoje pomieszczenia do przeprowadzenia zajęć.

Szkolenie potrwa do września, co pozwoli uczestnikom odpowiednio przygotować się do sytuacji, z jakimi mogą się spotkać w pracy. Dzięki temu szkoleniu pracownicy socjalni zyskają nie tylko nowe umiejętności i techniki samoobrony, ale również większe poczucie pewności i bezpieczeństwa w pracy. Takie inicjatywy są niezwykle istotne, aby zapewnić pracownikom odpowiednią ochronę i wsparcie w ich codziennych działaniach na rzecz społeczeństwa.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl