Już można starać się o dodatek solidarnościowy w ramach tarczy antykryzysowej
Osoby, które z powodu epidemii po 15 marca straciły pracę, mogą starać się o dodatek solidarnościowy do 31 sierpnia 2020 r. Można go pobierać przez 3 miesiące, otrzymując kwotę łączną w wysokości 4,2 tys. zł
pixabay.com
Nowe świadczenie
W ramach tarczy antykryzysowej, od 21 czerwca można składać wnioski o dodatek solidarnościowy. Skorzystają z niego osoby, które miały umowę o pracę i po 15 marca zostały zwolnione lub umowa im wygasła.
Dodatek wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
Nie wszyscy dostaną dodatek solidarnościowy
Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim w roku 2020 trzeba mieć przepracowanych minimum 60 dni w oparciu o umowę o pracę oraz płacone składki ZUS.
Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom, które zarejestrowane są w urzędzie pracy jako bezrobotne, ale jeśli chcą starać się o niego, ich wcześniejsze świadczenia zostaną zawieszone.
Wnioski składamy tylko online
Dokumentów nie można złożyć osobiście w ZUS ani przez pocztę. Aby starać się o dodatek solidarnościowy, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
Wniosek składa się tylko online, wymagany jest do tego podpis kwalifikowany np. przez profil zaufany; e-dowód; profil PUE.
Termin ostateczny składania wniosków
Wnioski można składać do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Wypłaty będą dokonywane na podane konto bankowe w ciągu 7 dni roboczych od wydania decyzji. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku, petent dostanie informację zwrotną na stronie PUE ZUS.
Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl