– To niebywały sukces, że wystawiamy ten spektakl tak długo, a dokładnie od 29 lutego 1992 roku (wtedy właśnie odbyła się premiera). Jest to dla nas powód do dumy, ponieważ monodram chętnie oglądają zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. Dlatego życzę panu Krzysztofowi kolejnych sukcesów i następnego jubileuszu – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
Postać młodszego lejtnanta Michaiła Zubowa jest dobrze znana białostockiej publiczności.
W historii białostockiego teatru nie ma drugiego tak sławnego spektaklu, który dorównywałby Zapiskom oficera Armii Czerwonej.
– Postać oficera Armii Czerwonej stała się ikoną białostockiego życia kulturalnego, to bez wątpienia żywa legenda, która nieustannie przyciąga widzów. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej, a to jest niezwykle istotne – dodaje Piotr Półtorak.
Krzysztof Ławniczak dzięki brawurowej interpretacji tekstu Sergiusza Piaseckiego dokonuje błyskotliwego studium mentalności człowieka radzieckiego.
– Przez lata jako aktor sam dojrzewam, mam nowe doznania, nowe przeżycia, nowe przemyślenia i w miarę możliwości wkładam to w konstrukcję postaci. To jest komedia i w tym gatunku obowiązuje zawsze szablon. Całe misterium polega na tym, by spektakl wypełnić niuansami. Niuanse przynosi życie, moje życie, moje doświadczenia. I przedstawienie się ubarwia. Nieskromnie powiem, że kilka lat po premierze złapałem się na tym, że nigdy tak ciężko nie pracowałem, jak w tym monodramie – zauważa Krzysztof Ławniczak.
Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl 5 i 6 marca, o godz. 16:00 do Uniwersyteckiego Centrum Kultury (ul. K. Ciołkowskiego 1N).
Bilety dostępne są w kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej, na stronie Teatru Dramatycznego.
REPERTUAR TEATRU DRAMATYCZNEGO