Jubileusz Pendereckiego
Dziś w Operze i Filharmonii Podlaskiej uroczyście zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody 75-lecia urodzin i 55-lecia pracy twórczej Krzysztofa Pendereckiego.
- W Białymstoku byłem kilkakrotnie, na pewno sześć razy - mówił w czasie konferencji prasowej w Radiu Białystok Penderecki. - To miasto staje się ważnym miejscem na mapie muzyki w Polsce. Powstaje Opera, jest dobra orkiestra. Cieszę się, że właśnie tu odbędzie się otwarcie obchodów mojego jubileuszu.
W programie koncertu VIII Symfonia G-dur op. 88 Antoniego Dvorzaka oraz VIII Symfonia Pieśni przemijania autorstwa Pendereckiego. - Napisałem ją dla moich drzew - opowiadał kompozytor. - Od ponad trzydziestu lat pasjonuję się nimi. Mam ogromne arboretrum. Mój pradziadek był nadleśniczym w dobrach Raczyńskiego koło Dębicy. Dziadek odziedziczył te geny. Chodził ze mną na wagary, uczył mnie łacińskich nazw drzew - wspominał. VIII Symfonia napisana została na 3 solistów (Ewa Biegas - sopran, Ewa Wolak - mezzosopran i litewski baryton Vytautas Juozapaitis), chór i orkiestrę.
Kompozytor zaangażował się również w pomoc najzdolniejszym młodym muzykom z całego świata. Powołane w Lusławicach Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ma stać się miejscem, w którym będą spotykać się z wybitnymi mistrzami i rozwijać swoje umiejętności. Poza tym Centrum organizuje koncerty i wydaje płyty.
Penderecki ma też wiele innych planów. - VIII Symfonia jest jeszcze otwarta. Chcę ją rozbudować o trzy teksty. Teraz trwa 40 minut, a docelowo będzie miała 70 - opowiadał. - Zacząłem pisać koncert na waltornię. Mam zamiar napisać operę dla dzieci. Obiecałem to mojej wnuczce.
Uroczysty koncert, podczas którego Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie dyrygował sam Mistrz, rozpoczyna się o godzinie 19. Jego transmisja również na stronie internetowej Radia Białystok.
andy