Jubileusz Dramatycznego z Pomysłem na morderstwo
Nowy spektakl, życzenia, prezenty, odznaczenia. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku świętował jubileusz 65-lecia.
Główne obchody zorganizowano w sobotę, 12 grudnia. Ich gwoździem była premiera Pomysłu na morderstwo Edwarda Taylora w reżyserii Jerzego Bończaka. Tą sztuką rozpoczęto cykl Wieczór z kryminałem w Teatrze Dramatycznym.
Dramatyczny sięga po kryminał
Rosnące napięcie, nagłe zwroty akcji, zaskakujący finał - Pomysł na morderstwo ma wszystkie elementy sensacyjnej sztuki teatralnej. To historia dwóch przyjaciół Paula Riggsa (Piotr Dąbrowski) i Harolda Kenta (Krzysztof Ławniczak), którzy w spółce piszą powieści kryminalne. Jeden w dresowej bluzie, skórzanej kurtce i trampkach, nieprzerwanie sączący alkohol wymyśla fabuły. Drugi to elegancki pan, pracowicie przelewający je na papier. Paul trwoni pieniądze, podczas gdy Harold opływa w dostatki. Między nimi pojawia się zazdrość, która prowadzi do tragedii. Jest morderstwo (i to nawet niejedno), krew na balkonie i trup w szafie. W spisku biorą też udział: Emma, żona Harolda, ale spodziewająca się dziecka Paula (w tej roli gościnnie Anna Korcz) oraz Inspektor Egan (znakomity Piotr Półtorak). Miejsce akcji to luksusowy dom Harolda, samotnie stojący nad brzegiem morza. Nie jest to bez znaczenia dla akcji. Szum fal, odgłosy mew budują niepokojącą atmosferę. I jak to w kryminale bywa - po napięciu i intrygach w pełnym niespodzianek finale widz może się uśmiechnąć.
Sto lat dla teatru
Podczas uroczystego wieczoru gorącymi brawami nagrodzono nie tylko tych artystów, którzy Teatr Dramatyczny tworzą i tworzyli, ale też wszystkich tych, których na co dzień nie widać: szewców, krawców, technicznych. Życzenia płynęły od zaprzyjaźnionych artystów (można było wysłuchać tych przesłanych m.in. przez Marię Pakulnis czy Magdalenę Zawadzką) i polityków: marszałka województwa podlaskiego Jarosława Dworzańskiego, wojewody podlaskiego Macieja Żywno i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. - 3 października 1980 roku do teatru zaprosiłem dziewczynę o imieniu Ewa, która cztery lata później została moją żona. To była nasza pierwsza randka, a w teatrze akurat grano Śluby panieńskie - wspominał prezydent Truskolaski. - Teatr Dramatyczny ma więc dla nas znaczenie osobiste i sentymentalne.
W czasie obchodów 65-lecia przyznano też odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Otrzymali je: aktorzy Krystyna Kacprowicz - Sokołowska, Tadeusz Sokołowski, inspicjent Jerzy Taborski (współprowadzący uroczystość Marek Tyszkiewicz zdradził, że potrafi on zastąpić każdego aktora i stąd w teatrze nazywany jest Dżokerem) oraz kierownik administracji Tadeusz Kuczyński i kierownik działu technicznego Wiesław Leszczyński.
W piątek z okazji jubileuszu odsłonięto fotoboardy autorstwa Konrada Adama Mickiewicza, które stanęły w dolnym foyer teatru. Odbyła się również promocja specjalnej książki kucharskiej Teatr od kuchni.
andy