Nauka

Wróć

Jesteśmy z Was dumni!. Konstruktorzy łazika dostali nagrodę

2014-06-09 00:00:00
Jestem z Was niezmiernie dumny - pogratulował drużynie Hyperiona 2
prof. Lech Dzienis podczas uroczystego spotkania, które odbyło się dzisiaj (9.06) na Politechnice Białostockiej. Młodzi konstruktorzy otrzymali także nagrodę pieniężną od uczelni.
MC
Siedmiu wspaniałych - jak nazwał Hyperion Team dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn - wróciło z tarczą z prestiżowych zawodów łazików marsjańskich, które odbyły się pod koniec maja na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Sukces studentów jest o tyle spektakularny, że pierwszy raz w historii konkursu udało się wygrać jednej drużynie po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku również nie obyło się bez rekordu - zespół z Politechniki Białostockiej zdobył prawie maksymalną liczbę punktów.

W poniedziałek (9.06) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbyło się uroczyste spotkanie z młodymi konstruktorami.
- Chciałbym oficjalnie powiedzieć, że jestem niezmiernie dumny z sukcesu, który po raz wtóry odnieśliście. Dokonaliście tego po raz drugi i to w o wiele cięższych warunkach, co czyni to jeszcze cenniejszym - gratulował studentom rektor uczelni prof. Lech Dzienis. - Życzę Wam, aby ten sukces przełożył się na konkretne korzyści i pomógł Wam w znalezieniu jak najlepszej pracy. Będziemy Wam w tym pomagać, nagłaśniając waszą wygraną.

Jak dodał Dzienis, ma on nadzieję, że sukces Hyperiona 2 będzie zaczynem do prowadzenia przez uczelnię kolejnych badań nad praktycznym zastosowaniem skonstruowanych przez studentów maszyn.

Było trudniej niż rok temu

Jak opisywali studenci oraz opiekunowie projektu, tegoroczne zawody łazików były trudniejsze, ponieważ w ubiegłym roku białostocka drużyna zdobyła prawie maksymalną liczbę punktów.
- W tym roku zawody były trudniejsze, wszystkie czasy na wykonanie każdej z konkurencji zostały skrócone o połowę. Nie ukrywam, że ekipy amerykańskie chciały odbić nam 1. miejsce, ale nie udało im się - komentuje Seweryn. - Mam nadzieję, że dzięki naszym sukcesom na Podlasiu pojawią się nowi inwestorzy.

Chociaż młodzi konstruktorzy osiągnęli wielki sukces, to jak sami mówią - żaden z nich nie jest zasypywany ofertami pracy.
- Pierwszym z pytań, które jest nam zadawane podczas wywiadów, to Kiedy wyjedziemy z Białegostoku?. Ale to, co tutaj mamy, czyli wielkie wsparcie, skłania nas, aby zostać - tłumaczy Michał Grześ z Hyperion Team.

Nagroda dla zwycięzców

Hyperion Team otrzymał dzisiaj z rąk rektora uczelni pieniężną nagrodę - po 6 tys. zł dla każdego z drużyny.
- Konkurs w tym roku był trudniejszy, zatem i nagroda jest większa - żartował Dzienis.

Przypomnijmy, że Hyperion Team zajął 1. miejsce na URC, zdobywając 368 punktów. Kolejne drużyny otrzymały 342 i 338 (2. miejsce - Missouri University of Science and Technology USA z robotem Mars Rover Design, 3. miejsce - Legendary Rover Team z Rzeszowa). W zawodach łazików marsjańskich przygotowanych przez studentów wzięły udział 23 drużyny z całego świata.

W skład drużyny wchodzą studenci Wydziału Mechanicznego PB: Michał Grześ - koordynator i główny konstruktor łazika, Maciej Baka - elektronik, Robert Bałdyga - programista, Jakub Maliszewski - programista, Maciej Rećko - mechanik i młodszy konstruktor, Jacek Wojdyła - elektronik i mechanik oraz Kazimierz Dzierżek - opiekun drużyny.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl