Jesteś ofiarą przestępstwa? Przyjdź po bezpłatną pomoc
Od poniedziałku (23.02) rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Udzielane porady są bezpłatne.
pixabay.com
Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W organizację obchodów aktywnie włączyły się m.in.: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, czy Komenda Główna Policji.
W tym roku od poniedziałku (23.02) do soboty (28.02) zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, wyłonionych w ramach projektu Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka oraz podmiotów, które otrzymały dotację w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Informacji prawnej będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
W województwie podlaskim pomoc jest udzielana w dwóch ośrodkach. Pierwszy z nich to Filia Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Białymstoku Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22 lok. 1 (tel. 85 732 82 20). Drugi to Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT przy ul. Noniewicza 91 (tel. 87 565 02 58).
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl