Aktualności

Wróć

Jest nowy dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po 7 miesiącach

2020-12-16 16:58:31
Artur Wiatr został nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Biebrzański Park Narodowy
Stanowisko dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego było nieobsadzone od maja. Wtedy to odwołano jego dotychczasowego szefa - Andrzeja Grygoruka. Oficjalnie powód odwołania nie padał. Ale było to niedługo po dużym pożarze parku. To w jego trakcie doszło do zgrzytu na linii dyrektor - ministerstwo, po tym jak dyrekcja ogłosiła zbiórkę pieniędzy na walkę z żywiołem. Na drugi dzień resort środowiska zaczął zapewniać, że pokryje wszystkie koszty gaszenia pożaru.

Dopiero teraz Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka zapełnił wakat. Nowym dyrektorem największego polskiego parku narodowego został związany z nim zawodowo od 1997 r. Artur Wiatr.

Artur Wiatr jest z wykształcenia leśnikiem i przyrodnikiem, absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Collage of Agriculture University of Minnesota oraz Wydziału Nauk Środowiskowych i Zarządzania University of Manchester.

Pracując w Parku kierował zespołem udostępniania i edukacji. Zajmował się też współpracą z zagranicą. Współrealizował dwa duże projekty ochrony przyrody. Jest autorem publikacji i inicjatorem produkcji filmowych popularyzujących Biebrzański Park Narodowy. Ma wieloletnie doświadczenie przewodnika terenowego w dolinie Biebrzy. Od 2015 r. koordynował pracę służb terenowych Parku.

W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego nowo powołany dyrektor zapowiada, że za najważniejsze uważa skutecznie chronić przyrodę Parku, szczególnie ekosystemy zależne od wód, z jednoczesnym jego udostępnianiem oraz realizować działania edukacyjne skutkujące wzrostem akceptacji dla ochrony przyrody, z profesjonalnym zespołem pracowników. Jego priorytetem ma też być budowanie trwałego partnerstwa ze społecznością lokalną.

Biebrzański Park Narodowy powołano w 1993 r. aby chronić jedne z największych i najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. Prawie cała Dolina Biebrzy zachowała naturalny charakter, oraz bogactwo roślin i zwierząt, szczególnie ptaków. Ponieważ większość mokradeł w Polsce i na świecie w ostatnim stuleciu osuszono, stąd wartość Bagien Biebrzańskich jest nieprzeceniona. Zapewniają one naturalną retencję i rezerwuar wody. Mają duże znaczenie w obecnie zmieniającym klimacie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl