Jest jedyna w Polsce. Katedra Teologii Prawosławnej świętuje 20-lecie
Katedra Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku ma już 20 lat. Warto przypomnieć, że jest to jedyna tego typu jednostka naukowa w kraju.
UwB
20 lat minęło
Uchwała Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 14 października 1998 r. powołała do życia Katedrę Teologii Prawosławnej. Dokument wszedł w życie w lutym 1999 r., a 5 marca odbyła się uroczysta inauguracja jej działalności. Warto mieć na uwadze, że białostocka jednostka naukowa jest jedyną tego typu w Polsce.
Katedra Teologii Prawosławnej swoje święto obchodzi 12 lutego, w dniu pamięci patronów - trzech wielkich teologów: Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma. Tego właśnie dnia w soborze św. Mikołaja w Białymstoku miało miejsce nabożeństwo, podczas którego modlono się w intencji katedry oraz jej pracowników. A jest ich trzech – dwóch to pracownicy naukowi: ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB (kierownik) oraz bp dr hab. Andrzej Borkowski, którzy realizują zajęcia dydaktyczne na studiach licencjackich oraz magisterskich.
- Choć jesteśmy małą jednostką, staramy się intensywnie współpracować z wydziałami naszej uczelni. Prowadzimy przedmioty związane z teologią, zarówno te objęte programem studiów na poszczególnych kierunkach, jak ogólnouniwersyteckie, otwarte dla wszystkich zainteresowanych studentów - mówi kierujący KTP ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB. – Współpraca dotyczy też działalności naukowej.
Milion zł na badania
Taką działalnością jest m.in. projekt pt. Słownik polskiej terminologii prawosławnej”. Na jego realizację uczelnia dostała przed dwoma laty ponad 1 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Owy grant to kontynuacja pracy badawczej, którą realizował ks. dr hab. Marek Ławreszuk od kilku lat – w 2016 r. ukazała się bowiem jego książka Specyfika polskiej terminologii prawosławnej. Koncepcja normatywizacji pisowni.
Katedra organizuje także wiele konferencji naukowych i prowadzi działania popularyzatorskie. Przygotowuje m.in. cykl otwartych wykładów w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej, a także Wielkopostnej Wszechnicy, jest też współorganizatorem Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej i prowadzi studia podyplomowe Teologia prawosławna i ikonografia.
- Jako że jesteśmy jedyną w Polsce uczelnianą jednostką naukową zajmującą się teologią prawosławną, chętnie nawiązują z nami współpracę instytucje zagraniczne. Współpracujemy m.in. z uczelniami w greckich Atenach i Salonikach, a także w rosyjskim Jekaterynburgu – wylicza ks. dr hab. Marek Ławreszuk.
- Cieszę się, że mamy w swojej strukturze taką jednostkę. Jej działalność znakomicie wpisuje się nie tylko w specyfikę naszego regionu, ale też w misję Uniwersytetu w Białymstoku, który stawia sobie za cel m.in. poznawanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Podlasia. Katedra, choć jest jednostką niewielką, działa aktywnie zarówno na polu nauki, jak i dydaktyki – podsumowuje prof. Robert Ciborowski, rektor UwB.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl