Jednodniowa wycieczka w okolicy Białegostoku - gdzie się wybrać?
Szukasz inspiracji na jednodniową wycieczkę w najbliższych okolicach Białegostoku? Oto kilka miejsc, które warto wziąć pod uwagę.
umtykocin.pl
Nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby odpocząć lub pozwiedzać. Białystok i najbliższe okolice naszego miasta mają sporo do zaoferowania. Oto kilka miejsc, które są idealne na jednodniowy wypad z rodziną, znajomymi, a nawet solo.
Supraśl
Na początek absolutna klasyka, czyli Supraśl. Otoczone Puszczą Knyszyńską urokliwe miasteczko nieopodal Białegostoku ma sporo do zaoferowania właściwie każdemu. To doskonałe miejsce, by wybrać się na rodzinny obiad do którejś ze świetnych restauracji czy zabrać dzieciaki na bulwary nad rzeką, gdzie mogą poszaleć na placu zabaw.
W Supraślu znajduje się również mnóstwo atrakcji takich jak m.in. Muzeum Ikon, Teatr Wierszalin, Pałac Bucholtzów czy Dom Ogrodnika. Także wielbiciele sztuki sakralnej nie będą się tam nudzić. Dodatkowym atutem z pewnością jest wygodny dojazd z Białegostoku.
Tykocin
Wystarczy wsiąść w samochód i już nawet pół godziny wystarczy, żeby znaleźć się w malowniczym Tykocinie położonym nad Narwią. Aby zwiedzić lokalne atrakcje, najrozsądniej jest przeznaczyć cały dzień na zwiedzanie. A w Tykocinie zdecydowanie nie można się nudzić! Zamek, rynek, synagoga - to punkty obowiązkowe, gdy zdecydujemy się na taką wycieczkę.
Na miejscu koniecznie trzeba zajrzeć do którejś z restauracji - do wyboru jest m.in. słynna pierogarnia czy restauracja serwująca tradycyjną kuchnię żydowską. Wiele osób przebywających w Tykocinie zagląda także do położonych nieopodal Kiermus.
Kraina Otwartych Okiennic
Trzy wsie - Soce, Puchły oraz Trześcianka - tworzą słynną Krainę Otwartych Okiennic. Każdy, kto dotąd omijał to miejsce, powinien jak najszybciej naprawić ten błąd. Poszukiwacze podlaskiego slow life będą zachwyceni tym, co tam zastaną.
Tradycyjna wiejska zabudowa, architektura sakralna, unikalna gwara - to znaki rozpoznawcze tej okolicy. Dodatkowym atutem Krainy Otwartych Okiennic jest to, jak bardzo wciąż jest to nieodkryte miejsce. Turyści są, ale w niewielkiej ilości.
Kruszyniany
To miejsce, gdzie spotykają się trzy religie - katolicka, prawosławna oraz muzułmańska. Do Kruszynian powinny wybrać się osoby, które chcą poczuć unikalny klimat i zrozumieć, czym jest podlaskie bogactwo kulturowe.
W Kruszynianach można zobaczyć drewniany meczet pochodzący z końca XVIII w., a także cmentarz muzułmański, który swój początek miał w tym samym czasie. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość skosztowania doskonałej kuchni w Tatarskiej Jurcie.
Monika Zysk
24@bialystokonline.pl