Droga 816 to zapis pieszej wędrówki wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju. Tytułowa droga nr 816, zwana również Nadbużanką, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. W tej drodze autor przygląda się ludziom, roślinom, ptakom, ale przede wszystkim sobie. Książkę wydała białostocka Fundacja Sąsiedzi.
Są pisarze, których nie sposób naśladować, bo można imitować frazę, ale nie sposób zapożyczyć zmysłowości. Takim pisarzem jest Bruno Schultz. Takim reportem jest Michał Książek - tak o nominowanym autorze pisze Maciej Zaremba Bielawski.
Książka Droga 816 znalazła się wśród dziesięciu najlepszych reportaży 2015 roku. Rywalizuje z takimi pozycjami jak m.in. Usypać góry. Historie z Polesia Małgorzaty Szejnert, 1945. Wojna i pokój Małgorzaty Grzebałkowskiej, Wszystkie wojny Lary Wojciecha Jagielskiego, Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Finałową piątkę poznamy w kwietniu, a laureata - 20 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Jury nagrodą wyróżni także autora najlepszego przekładu.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest za reportaż literacki. To forma wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
Michał Książek pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest leśnikiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka Jakuck. Słownik miejsca, a w 2014 roku debiutancki tom wierszy Nauka o ptakach.
Przeczytaj także:
To najlepsze książki 2015 roku. Znamy laureatów Nagrody Kazaneckiego