Pomysł utworzenia zespołu Ars Iuvenum zrodził się w maju 1988 roku. Od początku kieruje nim Grzegorz Puchalski, klarnecista.
- Jedna cecha tworzonego wtedy zespołu wyróżniała go szczególnie - wspomina Grzegorz Puchalski. - Wraz z flecistką Magdaleną Jakubowską-Puchalską, wiolonczelistką Ewą Łoś, pianistą Leszkiem Kotem przyjęliśmy naczelną ideę, że skład zespołu nie będzie stały, lecz będzie się zmieniał w zależności od przygotowywanego repertuaru. Dzięki temu przez trzy dziesięciolecia mogliśmy urzeczywistniać nasze kameralne fascynacje, prezentując utwory różnych kompozytorów, z różnych epok i w różnych obsadach instrumentalnych, od duetów i triów, po składy nawet czternastoosobowe. Przywołując historię zespołu, nie sposób nie wspomnieć o muzykach (a było ich ponad sześćdziesięciu), którzy mimo rozlicznych swych zajęć i obowiązków, nigdy nie odmówili mi współpracy w ramach Ars Iuvenum. To ich poświęcenie i zapał przyczyniły się do tego, że zespół mógł funkcjonować w swej tak złożonej formule i przygotowywać kolejne pozycje repertuaru.
Do chwili obecnej w różnych składach Ars Iuvenum znalazło się łącznie ponad sześćdziesięciu muzyków, reprezentujących wszystkie instrumenty orkiestrowe. W dorobku artystycznym Ars Iuvenum ma wiele programów, obejmujących dzieła od baroku do czasów współczesnych, aby ukazać bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów.
Podczas uroczystego koncertu, którym zespół będzie świętować 30-lecie istnienia, zaprezentuje publiczności uwerturę Sergiusza Prokofiewa na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy, a także sekstet Francisa Poulenca, septet współczesnego kompozytora Johna Metcalfa oraz decet Jeana Françaixa.
Koncert odbędzie się w piątek (19.10) o godz. 19.00 w sali przy ul. Podleśnej.
Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Zobacz też:
Koncert z okazji 30-lecia zespołu kameralnego Ars Iuvenum