Jeden z najpiękniejszych podlaskich wiatraków po remoncie
Stary młyn mijają dzienne tysiące pojazdów przejeżdżających ósemką na trasie Białystok - Augustów. To niezwykle wartościowy przykład wiejskiej architektury przemysłowej, dziś już bardzo rzadko spotykanej. Ostatnio przeszedł prace zapobiegające jego degradacji.
WUOZ w Białymstoku
Zabytkowy wiatrak w Szaciłówce przeszedł remont. Jego ściany obito wiórem osikowym, naprawiono stolarkę okienną, oczyszczono i pomalowano dach. Choć obiekt nie pełni swojej funkcji od ponad 70 lat, jego ochrona jest bardzo ważna - to wyjątkowy przykład budownictwa przemysłowego wsi, uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów na Białostocczyźnie. Jak podkreślają służby konserwatorskie, zachowując swoją drewnianą konstrukcję, niezmiennie świadczy o wyjątkowości województwa podlaskiego pod względem zachowanej do dzisiaj architektury drewnianej.
Według informacji zebranych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, konstruktorem i budowniczym młyna w Szaciłówce był Kazimierz Bartulewicz. Obiekt usytuowano na wzgórzu w pobliżu trasy Białystok - Augustów, jego budowa trwała od 1932 do 1937 r.
Bryła obiektu ma kształt ostrosłupa ściętego o podstawie regularnego ośmioboku. Budynek posiada trzy kondygnacje oraz podpiwniczenie. Komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami zapewniają jednobiegowe schody. Całkowita wysokość obiektu wynosi 12,3 m, zaś szerokość podstawy 8 m.
Wiatrak pracował nieprzerwanie do 1948 r. W 1976 r. wpisano go do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl