Zdrowie

Wróć

Jakie są przeciwskazania do zażywania tabletki dzień po?

2022-08-02 11:57:15
Opóźnienie owulacji i co za tym idzie, zmniejszenie szans na zajście w ciążę — tym skutkuje przyjęcie na czas tabletki dzień po. Jak działają leki antykoncepcyjne wykorzystywane w nagłych przypadkach? Czy wpływają one na płodność w kolejnych cyklach? Kiedy nie można ich stosować? Odpowiadamy na te pytania.
materiał partnera
Tabletki dzień po — jak działają?

Tabletki dzień po mylnie nazywane przez niektórych tabletkami wczesnoporonnymi mają za zadanie zahamować owulację, aby nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Przykładem leku antykoncepcyjnego, wykorzystywanego w sytuacjach awaryjnych, jest tabletka dzień po Escapelle. Syntetyczny hormon zwany lewonorgestrelem, zastosowany w ciągu 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym, zapobiega ciąży w 84%.

Skuteczność tabletki po zależy od tego, jak szybko zostanie ona zażyta przez kobietę. Mogą na nią wpływać czynniki takie jak wymioty czy też nasilone dolegliwości żołądkowe. Jeżeli w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku antykoncepcji awaryjnej wystąpią wymioty, należy przyjąć jeszcze jedną tabletkę, ponieważ możliwe jest, że pierwsza nie zaczęła jeszcze działać. Natomiast gdy po zastosowaniu leku dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego, istnieje ponownie ryzyko zajścia w ciążę. Więcej praktycznych informacji na temat skuteczności tabletek dzień po można uzyskać za pośrednictwem: www.tabletkadzienpo.pl.

Tabletki dzień po – przeciwwskazania

Kiedy nie można przyjąć tabletki dzień po? Przeciwwskazania do stosowania leku antykoncepcyjnego to:
• ciąża pozamaciczna w przeszłości;
• ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
• uczulenie na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tabletki;
• zapalenie jajowodów;
• zdiagnozowana choroba jelita cienkiego, która powoduje, że lek jest wydalany z organizmu, zanim zdąży się wchłonąć (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).

Tabletki dzień po nie powinny być również stosowane u młodzieży przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Ważne: jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, należy poinformować o tym lekarza. W takiej sytuacji specjalista może zalecić inny rodzaj antykoncepcji, ponieważ ani tabletka dzień po Escapelle ani tabletka dzień po EllaOne nie będą skuteczne.

Tabletka dzień po a okres

W ulotce tabletki dzień po Escapelle przeczytamy, że lek należy stosować jedynie w przypadkach nagłych i nie należy go przyjmować częściej niż raz w ciągu tego samego cyklu miesiączkowego. W przeciwnym wypadku działanie antykoncepcyjne może być słabsze, mogą wystąpić również zaburzenia cyklu miesiączkowego (opóźnienie lub przyśpieszenie wystąpienia owulacji). Jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana zgodnie z zaleceniami, prawdopodobieństwo rozregulowania cyklu miesiączkowego jest niskie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy u kobiety wystąpiły wymioty — wtedy można przyjąć więcej niż 1 tabletka dzień po, a okres powinien pojawić się mimo wszystko w spodziewanym terminie.

Tabletka dzień po — jak dostać?

Aby skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, nie trzeba stać długo w kolejkach do specjalisty. Gdzie kupić tabletkę dzień po? Jak dostać lek najszybciej? Jeśli pacjentka nie ma możliwość dojechania do lekarza, może skorzystać z recepty przez Internet. To pełnoprawny dokument, wystawiony dla pacjenta po konsultacji medycznej online, uprawnia on do wykupienia leków w aptece, podobnie jak w przypadku recepty otrzymanej stacjonarnie. E-recepta online może zostać wystawiona np. za pośrednictwem strony NaszaRecepta. Aby ją otrzymać, wystarczy rzetelnie uzupełnić formularz medyczny oraz opłacić koszt konsultacji zdalnej. Zażycie leku jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku spowoduje opóźnienie owulacji i co za tym idzie, zmniejszenie szans na zajście w ciążę.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]