Kultura i Rozrywka

Wróć

Jakie premiery obejrzymy w Operze? W planach nie tylko Zemsta nietoperza

2016-08-24 07:51:09
We wrześniu rusza nowy sezon w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W repertuarze jest wiele interesujących wydarzeń - zarówno operowych i operetkowych, jak i symfonicznych.
Anna Dycha
Czarodziejski flet i Carmen

Sezon symfoniczny 2016/17 rozpocznie się VI Ogólnopolskim Konkursem Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, który potrwa w dniach 3-8 września. W połowie września na scenę powróci Czarodziejski flet. Grany będzie od 16 września do 16 października. W partiach solowych występują: Iwona Sobotka, Maria Rozynek-Banaszak, Robert Gierlach, Remigiusz Łukomski, Aleksander Kunach.

Od 21 października do 6 listopada odbędzie się 8 przedstawień Carmen Georges'a Bizeta z Agnieszką Rehlis i, po raz pierwszy, Iryną Żytyńską. W październiku ruszy nowy sezon transmisji przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera. W październiku rozpoczną się także castingi do musicalu Doktor Żywago Lucy Simon, którego białostocka premiera będzie miała miejsce już 15 września 2017 r.

Premiery i sylwester w Operze

W tym sezonie w Operze zaplanowano 3 premiery. Pierwszą jest Zemsta nietoperza Johanna Straussa, która odbędzie się 9 grudnia.

- Propozycja zapowiada się kusząco, dzięki reżyserii Andrzeja Bubienia, kierownictwu muzycznemu Grzegorza Berniaka, choreografii Jarosława Stańka, świetnej obsadzie, w której usłyszymy m.in. Rafała Bartmińskiego, Ewę Vesin, Katarzynę Trylnik, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz zobaczymy rozwiązania multimedialne realizowane przy pełnym wykorzystaniu możliwości technicznych naszej sceny - mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Dla dzieci przygotowywany jest Kot w butach Hanny Januszewskiej (na motywach bajki Charles'a Perraulta - premiera 4 grudnia). Młodzi widzowie będą mogli obejrzeć także bajki Adonis ma gościa, Pinokio oraz grudniową osłonę Dziadka do orzechów. Z kolei w marcu 2017 r. planowana jest premiera Cyganerii Giacoma Pucciniego.

Z okazji sylwestra Opera zorganizuje galę musicalową.

- W tym roku wracamy do tradycji stworzonej kiedyś przez filharmonię, a później kontynuowanej przez operę, czyli do Galowego Koncertu Sylwestrowego z udziałem wspaniałych gwiazd, m.in. Damiana Aleksandra, Edyty Krzemień i Marty Wiejak - wyjaśnia Damian Tanajewski.

Co w sezonie symfonicznym?

Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent OiFP, w tym sezonie postanowił wprowadzić kilka nowych pomysłów repertuarowych.

- Będzie to przede wszystkim seria występów zespołów gościnnych, w której już 30 września zobaczymy doskonały Chór Polskiego Radia z Krakowa w programie symfonicznym opracowanym na głosy chóralne - wylicza Kotla.

Drugą propozycją będzie rozpoczęty już cykl KoncertMistrzowie świata, czyli spotkania najwybitniejszych filharmoników świata z artystami OiFP i z białostocką publicznością. Uzupełnieniem jest seria trzecia - Camerata+, w której muzycy Orkiestry OiFP, działający w zespołach kameralnych, będą występować z artystami gościnnymi.

Na otwarcie sezonu zabrzmi oratorium Quo vadis wraz z Chórem OiFP. Na specjalnym koncercie swoje 80. urodziny będzie świętował w Białymstoku Jerzy Maksymiuk. Natomiast z okazji 11 listopada organizowany jest koncert muzyki filmowej Bartosza Chajdeckiego do serialu Czas honoru. Szczegóły: Kto wystąpi w Operze? W sprzedaży są już abonamenty.

W planach jest także Halfway Festival. Zupełnie nowa inicjatywa to Międzynarodowy Konkurs Organowy. Jego pierwsza edycja odbędzie się w czerwcu 2017 r. i ma wypromować organy Opery - jeden z największych tego typu instrumentów w Polsce.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl