Akademia Teatralna w Białymstoku nie zwalnia tempa i realizuje nowe produkcje, które można zobaczyć w Teatrze Szkolnym. Ostatnim jej sukcesem jest możliwość pokazania spektaklu Darwin albo dzieci ewolucji w Krakowie podczas festiwalu teatralnego Boska Komedia.
Już w czwartek (2.12) odbędzie się premiera monodramu studenta IV roku aktorstwa Aleksa Jońskiego pt. Tyran w pełni. Jest to spektakl oparty na motywach Kaliguli Alberta Camusa.
Używając różnego rodzaju lalek i obiektów do animacji, aktor zgłębia psychologię kilku wybranych bohaterów dramatu. Centralną postacią jest tytułowy Tyran i to jego rozważania o władzy, wolności, szczęściu, stanowią oś dramaturgiczną spektaklu. Kaligulę, w tym ujęciu, można zobaczyć jako monarchę tragicznego, rozdartego pomiędzy umysłem i sercem oraz pragnieniem wolności a spętaniem spowodowanym własnym okrucieństwem. Dyskutując o wartościach w kontekście gospodarki, finansów, moralności, poszukuje on prawdy...absolutnej. Kwestionując dotychczasowe kierunki sprawowania władzy, chce w swoim państwie niemożliwego – aby słońce wschodziło na zachodzie, by życie połączyć ze śmiercią i aby posiąść na własność księżyc. Ale czy jego państwo jest gotowe na przedefiniowanie prawdy? Czy artysta odnajdzie nową formę do wyrażenia tematów obecnych w sztuce od jej zarania?
Monodram powstał w ramach zajęć pn. Teatr ożywionej formy, pod opieką artystyczną i pedagogiczną Błażeja Piotrowskiego.
Natomiast w piątek (3.12) w Białymstoku w Teatrze Szkolnym oraz w poniedziałek (6.12) w Krakowie w ramach Festiwalu Boska Komedia zostanie odegrany spektakl Darwin albo dzieci ewolucji. Obecność spektaklu studenckiego w programie jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju to dla uczelni duże wyróżnienie.
Czytaj o spektaklu:
Podróż w czasie pandemii? Za sprawą spektaklu drogi jest to możliwe!
REPERTUAR TEATRU SZKOLNEGO I WAŻNE INFORMACJE