Styl skandynawski - krótka charakterystyka stylu, który pokochali Polacy
Styl skandynawski cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością.
Polacy pokochali charakterystyczną dla niego stonowaną paletę barw, naturalne materiały, z których styl skandynawski czerpie pełnymi garściami, proste formy, ale także przytulny, domowy nastrój, który tworzy.
Miękkie poduszki, puszyste pledy, jasne ściany, wygodne kanapy z szezlongami, drewniane podłogi, proste w formie, aczkolwiek funkcjonalne meble - tak w dużym skrócie opisać można pomieszczenia rodem z Norwegii, Danii, Szwecji czy Islandii.
W trakcie przeglądania czasopism czy stron internetowych poświęconych wyposażeniu wnętrz, nie sposób nie zauważyć, że dość znamienne dla wspomnianego wystroju są również utrzymane w minimalistycznej stylistyce fotele. Takowe stoją nie tylko w salonach, ale również w garderobach, przedpokojach, gabinetach czy sypialniach.
Fotele skandynawskie - co je wyróżnia na tle innych modeli?
Wyposażenie w omawianym stylu wyróżniają przede wszystkim zastosowane akcenty kolorystyczne.
Fotele skandynawskie dostępne są najczęściej w stonowanych odcieniach beżu, szarości, kości słoniowej czy cappuccino. Trzeba jednak podkreślić, że na przestrzeni lat styl ewoluował, wyodrębniając między innymi trend dark nornic. A we wnętrzach urządzonych zgodnie z nim, nie brakuje nieco bardziej zdecydowanych, wyrazistych odcieni, na przykład elementów w kolorze bordowym czy butelkowej zieleni.
Jeśli chodzi o konkretne modele foteli skandynawskich, na pierwszy plan wysuwają się oczywiście dobrze znane i lubiane uszaki. To meble z charakterystycznymi wysokimi, często pikowanymi oparciami i subtelnymi, drewnianymi nóżkami. Do większości modeli tego typu można dokupić pasujący podnóżek i dzięki niemu stworzyć gustowny zestaw.
Kolejnym, równie popularnym fotelem w stylu skandynawskim jest model kubełkowy. Bardzo wygodny,
z zachowaniem wszystkich proporcji, wyróżnia się wysokimi podłokietnikami. Można się w nim rozsiąść,
mając wrażenie, że z każdej strony jest solidnie zabudowany.
A z racji tego, że fotel kubełkowy bardzo często posiada wysokie nogi, może służyć także jako krzesło, na przekład w gabinecie.
Nie tak popularne, jak poprzednicy, ale równie efektowne są fotele bujane. We wnętrzach urządzonych w stylu północnoeuropejskim pojawiają się równie często.
W odniesieniu do skandynawskiego fotela bujanego najistotniejsze wydaje się to, że nie jest on wyłącznie designerskim akcentem w mieszkaniu, a przede wszystkim meblem stworzonym dla zapewniania relaksu, wyciszenia i odprężenia.
Tym, co w szczególny sposób wyróżnia fotele skandynawskie jest ich uniwersalność. Na ogół są to meble stworzone w nurcie minimalistycznym, które świetnie korespondują między innymi ze stylem współczesnym, klasycznym czy vintage. Ewentualna, całkowita metamorfoza mieszkania nie wymusza więc na właścicielu wymiany całego wyposażenia.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]