Dom

Wróć

Jakie działki letniskowe cieszą się największą popularnością?

2013-05-16 00:00:00
Na rynku nieruchomości rozpoczyna się sezon na działki rekreacyjne. Z badań przeprowadzonych przez ogólnopolską agencję nieruchomości oraz serwis zajmujący się udostępnianiem ofert mieszkaniowych wynika, że Polacy coraz częściej myślą o takim zakupie.
sxc.hu
Preferowane działki z domkiem

W kwietniu niemal 60% ankietowanych internautów zgłosiło chęć zakupu w najbliższym czasie działki letniskowej. Choć są to jedynie deklaracje, które mogą wcale nie znaleźć odzwierciedlenia w zakupie, to znamienny jest wysoki procent osób, które zamierzają swój wolny czas spędzać na własnej działce za miastem.

Prawie 3/4 respondentów deklarowało, że maksymalną kwotą jaką mogą przeznaczyć na zakup działki, jest 50 tys. zł. Zaledwie 9 proc. jest w stanie wyłożyć na ten cel ponad 100 tys. zł.

Największa liczba ankietowanych (46,1 proc.) wybrałaby zagospodarowaną działkę z domkiem letniskowym. Nabycie samego gruntu, a następnie jego ogrodzenie, zagospodarowanie i budowa domku letniskowego to oprócz kosztów także kwestia czasu, jaki należałoby poświęcić na te prace.

Blisko lasu i niedrogo

Prawie 3/4 ankietowanych wybiera działki letniskowe położone stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Preferowane jest otoczenie lasów (44% odpowiedzi) i jezior (32%). Poszukując działki letniskowej nabywcy kierują się głównie ceną. W dalszej kolejności ważne jest spokojne otoczenie, dające duży komfort odpoczynku. Rzadko postrzegamy działkę jako produkt inwestycyjny, choć niewątpliwie odpowiednie zagospodarowanie gruntu (budowa domku, nasadzenia, ogrodzenie) ma wpływ na zwiększenie jej wartości.

Dlaczego lubimy działki za miastem?

Działki rekreacyjne zyskują na atrakcyjności wraz z pierwszymi letnimi wyjazdami. Zakup letniska w stosunkowo niewielkiej odległości od miasta, w którym mieszkamy, stanowi weekendową bazę wypadową. Stanowi również namiastkę domu, za którym tęskni wielu mieszkańców miast.

- Na przestrzeni kilku ostatnich lat, a zwłaszcza w okresie boomu obserwowaliśmy silny rozwój przedmieść i miejscowości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast. Niestety słaba infrastruktura drogowa, niekończące się korki i borykanie się z trudami codziennych dojazdów do pracy sprawiają, że obserwujemy tendencję powracania do centrów miast. Zamiana domu na przedmieściach na mieszkanie w mieście i działkę letniskową w rekreacyjnej okolicy jest rozwiązaniem, które coraz chętniej wybierane jest przez osoby oczekujące wygody i relaksu – twierdzi Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych w Domiporta.pl.
Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl