Kraszanki w skansenie to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed świętami wielkanocnymi placówka zaprasza na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponuje uczestnikom m.in. warsztaty pisankarskie i pokaz wypiekania busłowych łap.
Warsztaty pisankarskie poprowadzi w tym roku Krystyna Krahel, twórczyni ludowa z Lipska. Sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczyła się w dzieciństwie, od swojej babci Rozalii Jasińskiej. Od niej przejęła tradycyjne wzory i nazwy motywów zdobniczych. Przed każdą Wielkanocą tworzy kilkaset pisanek, zarówno na pełnych jajkach, do których oprócz wosku wykorzystuje naturalne barwniki z kory olchowej i łusek cebuli, jak też wydmuszek malowanych barwnikami syntetycznymi. Od lat przekazuje swoje umiejętności młodszemu pokoleniu podczas warsztatów, a jej pisanki mają w swoich zbiorach muzea i prywatni kolekcjonerzy w całej Polsce.
Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić Kraszanki w skansenie ale jak zwykle nie będzie to jedyna atrakcja. W tym roku organizatorzy zamierzają przypomnieć uczestnikom wiosenny zwyczaj wypiekania busłowych łap. Busłowych znaczy bocianich, bo busioł to gwarowe określenie bociana. Busłowe łapy to drożdżowe bułki, nietrudno się domyślić, w jakim kształcie. Z czego i jak się je wypieka, pokaże Walentyna Marcinowicz z Krasnej Wsi.
Wszyscy ci, którzy wezmą udział w Kraszankach w Skansenie, dowiedzą się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt. Oprócz solidnej porcji wiedzy o tradycjach wielkanocnych na Podlasiu uczestnicy zabiorą ze sobą do domu pisanki i własnoręcznie pomalowane w czasie warsztatów gipsowe baranki.
Po zakończeniu zajęć wszyscy chętni mogą wziąć udział w ognisku (prowiant we własnym zakresie).
Zajęcia potrwają w dniach 8-16 kwietnia (godz. 9.00-14.00). Skierowane są one do grup zorganizowanych, obowiązują zgłoszenia.
Zobacz też:
Kraszanki w skansenie