Biznes

Wróć

Jakie błędy popełniamy, rozliczając się z fiskusem? Porady skarbówki

2014-01-28 00:00:00
Brak podpisu, zły adres i nieaktualny formularz podatkowy - to najczęstsze błędy, które popełniamy w naszych w zeznaniach rocznych. Izba Skarbowa w Białymstoku stworzyła informator, w którym radzi, na co powinnyśmy zwracać uwagę, wypełniając nasz PIT.
Piewszy Urząd Skarbowy w Białymstoku
Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy duża część podatników zostaje wezwana do urzędów skarbowych z powodu błędów w formularzach, których urzędnicy nie mają prawa sami usunąć.
- Takich błędów i zarazem błahych powodów wezwania podatników do urzędu jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uświadomienie sobie ich istnienia. W tym celu Izba Skarbowa w Białymstoku stworzyła informator o błędach w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku.

Brak podpisu, zły adres oraz nieaktualny formularz

Jak informuje podlaska skarbówka, często zapinamy o złożeniu własnego podpisu na formularzu. Zeznanie podatkowe to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Ważną rzeczą jest także, by w danym roku rozliczać się na obowiązujących formularzach. Mimo, że na stronie głównej sami wpisujemy w puste kratki informację, za który rok składamy zeznanie, trzeba pamiętać, że formularze co roku się zmieniają i nie można ich wziąć na zapas.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest także wpisanie złego adresu. Wypełniając zeznanie roczne, należy wpisać aktualny adres zamieszkania, a nie zameldowania i złożyć je w urzędzie skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania.

Część podatników nieprawidłowo wypełnienia także rubryki dotyczące przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jeżeli chcemy przekazać 1%, zwracajmy uwagę, by kwoty te zaokrąglać do 10 gr i wpisywać numer KRS OPP, umieszczonej w aktualnym wykazie prowadzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Należy też pamiętać, że składając zeznanie po terminie, tracimy możliwość dysponowania tą częścią podatku.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl