Konsultacje rozpoczęte
Zakończyło się opracowywanie projektu Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2021-2030, która będzie określać potencjały oraz kierunki rozwoju miasta w najbliższych dziesięciu latach.
- Przystąpiliśmy do opracowania strategi na lata 2021-2030, która będzie określać kierunki rozwoju naszego miasta. Zależy nam właśnie na tym, aby tworzenie strategii było uspołecznione. Dlatego dziś rozpoczynamy konsultacje społeczne, które potrwają do 20 października - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Udział w konsultacjach mogą wziąć wszyscy mieszkańcy, organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ale również sąsiednie gminy. Strategia dotyka również BOF-u, czyli 9 gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
- Wizja rozwoju do 2030 r. jest bardzo optymistyczna. Jak osiągniemy taką wizję? Prace nad strategią rozpoczęły się już we wrześniu 2019 r. podjęciem przez Radę Miasta uchwały intencyjnej – poinformowała Doroty Perło, pełnomocnik prezydenta ds. strategii rozwoju Białegostoku. Następnie ruszyły prace przygotowawcze, które trwały do połowy 2020 r. W lipcu 2020 r. przeprowadzono badania, które pozwoliły określić stan rozwoju Białegostoku. Natomiast przyjęcie i wdrożenie strategii ma nastąpić w grudniu tego roku.
Udział w konsultacjach można wziąć poprzez wypełnienie
ankiety elektronicznej albo papierowej i złożenie jej w wyznaczonych punktach Urzędu Miejskiego w Białymstoku: przy ul. Słonimskiej 1 i przy ul. św. Rocha 3.
Ponadto prezydent zaprasza na otwartą dyskusję na temat strategii. Pierwsze spotkanie odbędzie się na żywo 7 października o godz. 16.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1. Kolejne będzie 13 października o godz. 16.00, jednak w formie online. Udział w spotkaniach będzie możliwy po wcześniejszej rejestracji.
Białystok 2030
Głównym hasłem strategii jest Białystok - miasto z przyszłością. Jak czytamy, miasto w 2030 r. powinno przede wszystkim bazować na silnej gospodarce, opartej na idei zrównoważonego i inteligentnego rozwoju, z czystą i przyjazną przestrzenią publiczną, oferujące atrakcyjne miejsca pracy. Fundamentem miasta w przyszłości ma być wysoki poziom kapitału ludzkiego i społecznego.
Jeżeli chodzi o wypisane wizje, miasto stawia na sześć obszarów. W obszarze kapitału ludzkiego i społecznego mieszkańców miasta ma wyróżniać zdolność do ciągłego doskonalenia wykształcenia i kompetencji, utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Natomiast w gospodarce Białystok ma być miejscem z naturalnym klimatem dla biznesu z pasją. Kreatywność białostoczan wówczas ma być główną siłą rozwoju gospodarki i magnesem przyciągającym inwestorów.
W obszarze środowiska Białystok ma być miastem zrównoważonego rozwoju, adaptującym się do zmian klimatu i przygotowanym do łagodzenia ich skutków. Jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne, Białystok ma m.in. zachować elementy tożsamości przestrzennej oraz dobrą dostępność podmiejskich terenów rekreacyjnych. W obszarze smart city Białystok to miejsce sprzyjające innowacjom i zdrowemu work-life balance. Korzystne otoczenie, dobra atmosfera, kompetentni, kreatywni ludzie, bliskość przyrody – to unikalna mieszanka będąca źródłem wielu perspektyw dla przedsiębiorców i mieszkańców, którzy mają realną szansę na ciekawą, ambitną i dobrze płatną pracę w Białymstoku.
Natomiast w ostatnim obszarze - powiązań funkcjonalnych Białystok ma być miejscem wdrażającym ideę zrównoważonego rozwoju opartą na partnerskiej i harmonijnej współpracy z otoczeniem funkcjonalnym w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym, transportowym i przestrzennym.