Pierwszy tytuł Hollywood Białystok poświęcony jest środowisku filmowemu lat 90. W zamierzchłych czasach, gdy jeszcze nikt nie myślał nawet o Netflixie, a żeby obejrzeć dany film, trzeba go było wypożyczyć w wypożyczalni kaset VHS, nie jeden, lecz cała rzesza śmiałków postanowiła zamienić Białystok w wielką wytwórnię filmową. Piotr Krzywiec, Wojciech Koronkiewicz, Kobas Laksa i Cyjan to jedynie nieliczni przedstawiciele szalonego, podlaskiego ruchu filmowego, którego owocami są różne, dziwne twory. Hollywood Białystok to humorystyczna opowieść o kreacji i marzeniu, które spotkały na swojej drodze sprzyjające warunki technologiczne. Jak w tej historii odnajdują się czołgi i samoloty? Co z tym wszystkim wspólnego mieli Bono i Tarantino?
Drugim tytułem są Kartki. Czasopismo literackie Kartki znała cała literacka Polska. Jak być częścią twórczego środowiska i wspólnymi siłami wydawać czasopismo? Kartki miały przewodnika w postaci Bogdana Dudko, który potrafił uruchomić odpowiednie części składowe całego układu: proza Mirka Gryki, poezja Miry Łukszy, komiksy Mieto Legusa i dzieła wielu, wielu innych. Z czasem czasopismo stawało się coraz bardziej świadome swojego miejsca na świecie, starało się określać swoją tożsamość i nie bało się poświęcać czasu na refleksje w rodzaju: co znaczy być Podlasianinem? Czym jest Białystok dla mieszkańca Rybak czy Cisówki? Film Kartki to wzruszająca opowieść o przyjaźni i twórczej aktywności literackiej.
Wreszcie ostatni film Białystok Underground. Przed płytami CD muzyki słuchało się z kaset magnetofonowych i to właśnie za ich pośrednictwem spragnieni zachodniej kultury Białostoczanie zapoznawali się z owocami pracy tuzów scen metalowych, punkowych, hiphopowych, reggae, elektroniki i wielu innych. W białostockim podziemiu równolegle rozgrywało się wiele niecodziennych inicjatyw: Dead Infection nadawali tytuły utworom przy pomocy słownika pojęć medycznych, Sanctus Iuda wcielali w życie filozofię DIY na Dobrej 12, Spejs Braders mieli najdłuższe dredy w Polsce, Białe Czarnuhy rapowały o kryminalnej historii osiedla Piasta, a na Białówny powstał legendarny klub Metro. Warto poznać muzyczną historię miasta i posłuchać fantastycznej muzyki, którą tworzył białostocki underground.
Pokazy filmów odbędą się kolejno - 12, 13 i 14 marca. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.
Zobacz też:
Pokaz filmów: Dokumentalna Trylogia w Zmianie Klimatu