Białystok był ośrodkiem żydowskiego życia społecznego, kultury i sztuki aż do wybuchu II wojny światowej. W 1895 roku udział Żydów w populacji miasta wyniósł rekordowe 76%, a ich udział procentowy w okresie międzywojennym wciąż sięgał niemal 50%. Białostoccy Żydzi byli niezwykle aktywni społecznie, tworząc liczne organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, związki, kluby, fundacje i instytucje charytatywne.
Kres białostockiej diaspory żydowskiej nadszedł wraz z wybuchem II wojny światowej i Holocaustem. Powstanie w getcie białostockim oraz jego likwidacja to tragiczne wydarzenia, które na zawsze zapisały się w historii miasta.
Ekspozycja Żydowskie organizacje społeczne w międzywojennym Białymstoku jest przygotowana przez Fundację SocLab. Przybliży historię Żydów białostockiego pochodzenia oraz wkład, jaki wnieśli w rozwój Białegostoku już od XIX wieku. Będzie okazją do poznania działalności żydowskich harcerzy, lekarzy, sportowców, muzyków, uczniów i nauczycieli, a także do odkrycia nieznanej części historii Białegostoku.
Warto przypomnieć, że niedawno została otwarta wystawa
Śladami żydowskiej historii i kultury, także z okazji
80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. Ekspozycja jest podsumowaniem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego o tej samej nazwie. Można ją oglądać do końca wakacji.
Otwarcie wystawy Żydowskie organizacje społeczne w międzywojennym Białymstoku odbędzie się w niedzielę (16.07) o godz. 17:00 na placu Jana Pawła II w Białymstoku, przed katedrą pw. Wniebowzięcia NMP. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada.
Więcej informacji: Wystawa Żydowskie organizacje społeczne w międzywojennym Białymstoku