Rodzina

Wróć

Jak zadbać o dobre samopoczucie dziecka? Przytulić, zabrać na spacer, porozmawiać?

2020-03-04 07:35:21
Z pozoru drobne czynności rodziców powodują, że dziecko czuje się bezpiecznie i jest przy tym radosne oraz spokojne. Co zatem warto robić, jak postępować? Przedstawiamy wyniki badania firmy Nutricia, specjalizującej się w żywności dla niemowląt i dzieci oraz żywności medycznej.
pixabay.com
Jakie dzieciństwo, takie całe życie

Jak to się mówi, szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko i odwrotnie, a właściwie można rozszerzyć to do stwierdzenia, że szczęśliwe dziecko to szczęśliwa cała rodzina. Warto zatem zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki, by czuło się bezpieczne, kochane, radosne i spokojne. Okres dzieciństwa bardzo kształtuje małego człowieka i ma ogromny wpływ na jego poczucie wartości oraz dalsze życie.

Spędzanie czasu razem, wspólna zabawa z dzieckiem, czułości i przytulanie są czymś bezcennym, a każdy uśmiech maluszka wynagradza wszelkie wyzwania, z którymi rodzice muszą się mierzyć.

Jak pokazują wyniki badania firmy Nutricia, szczęście dziecka jest jedną z najważniejszych wartości dla współczesnych rodziców, a przed nim znajdują się tylko zdrowie i prawidłowy rozwój, szczęście całej rodziny oraz miłość.

Według respondentów szczęśliwe dzieciństwo tworzy się każdego dnia poprzez czułość i bliskość między mamą, tatą a dzieckiem. Dlatego 82% rodziców deklaruje, że przytula malucha, 80% bawi się z nim i mówi, że go kocha, 78% okazuje mu czułość, 75% zabiera dziecko na spacery, a 72% – rozmawia z nim.

O co warto zadbać?

Od samego początku warto przyzwyczajać niemowlę do rytuałów – powtarzalnych czynności tworzących dziecięcy rozkład dnia. Poczucie bezpieczeństwa oraz dobre samopoczucie zapewnią mu między innymi sen o stałej porze, karmienie w miłej i spokojnej atmosferze oraz wspólnie spędzany czas przy zabawie i spacerach na dworze.

W pierwszych latach życia młody organizm bardzo dynamicznie rozwija się, a rodzice mogą wspierać ten proces na wiele sposobów, między innymi poprzez odpowiednią dietę, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie małego brzuszka. Dobrze odżywiony brzuszek przekłada się z kolei na dobry nastrój dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione wyłącznie pokarmem kobiety do ukończenia 6. miesiąca życia, a karmienie piersią powinno być kontynuowane nawet do około 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.

Dlaczego zbilansowany jadłospis jest tak ważny?

Kiedy brzuszek kształtuje się i pracuje prawidłowo, maluch jest szczęśliwy, radosny i chętny do tulenia. Jelita stanowią istotną część układu pokarmowego człowieka. Około 95% serotoniny (hormonu szczęścia) produkowanej przez ludzki organizm powstaje właśnie w nich. Nie bez przyczyny jelito nazywane jest drugim mózgiem. Tutaj jest zlokalizowana bardzo duża sieć połączeń nerwowych, przez co pośrednio mogą one wpływać na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. To między innymi dlatego dziecko jest radosne, kiedy jego brzuszek jest pełny, a płacze, kiedy jest głodne.

Warto dodać, że dla współczesnych rodziców najważniejszymi przejawami szczęścia ich dziecka jest jego uśmiech (70%) oraz bycie radosnym – brak płaczu (40%). Dodatkowo większość uważa, że szczęśliwe dziecko to prawidłowo rozwijające się (85%) i prawidłowo odżywione (74%) dziecko.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl