Jak zachęcić pracowników do regularnych badań profilaktycznych?
Program ma na celu uświadomienie pracodawców o tym, jak bardzo istotne jest zdrowie pracowników. By wziąć udział w projekcie należy spełniać wszystkie wymagania postwione przez organizatora programu.
pixabay.com
Program PracoDawca Zdrowia został stworzony z myślą o pracodawcach, jednak przede wszystkim o pracownikach. Główną misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych (w szczególności nowotworów).
Dla kogo
O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy.
Kapituła, w skład której wchodzą specjaliści z zakresu medycyny, promocji praktyk zdrowotnych oraz przedstawiciele środowisk pracowniczych, będzie przyznawać certyfikat pracodawcy, który spełnia następujące warunki:
- Promuje aktywny styl życia pracowników;
- Zwalcza palenie tytoniu wśród pracowników;
- Nie pozwala na sprzedaż i konsumpcję napojów alkoholowych na terenie instytucji;
- Wspiera badania profilaktyczne pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań;
- Podejmuje działania promujące wśród pracowników zdrowy styl życia i odpowiednie odżywianie;
- Uświadamia pracownikom konieczność wykonywania przeciwnowotworowych badań profilaktycznych;
- Działa na rzecz ograniczenia stresu swoich pracowników;
- Wykorzystuje fundusz socjalny do działań wspierających zdrowie pracownika – wspomaga aktywność fizyczną i wypoczynek pracowników;
- Współfinansuje lub przynajmniej aktywnie wspiera kampanie społeczne na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym, a w szczególności nowotworowym;
- Chroni swoich pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy przesłać do Ministerstwa Zdrowia. Dopuszcza się wszystkie formy wysyłki: elektronicznie, drogą pocztową i osobiście.
Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl