Jak wystartować z własnym biznesem? Coraz popularniejsze inkubatory przedsiębiorczości
Białystok to jedno z prężniej rozwijających się miast w Polsce. Średnia wieku jego mieszkańców nie przekroczyła jeszcze czterdziestki, więc w niejednej głowie kiełkują innowacyjne pomysły na biznes.
Radosław Malinowski
Czym są inkubatory przedsiębiorczości?
Biznesy funkcjonujące do około roku mogą bardzo łatwo zbankrutować. Wynika to z tego, że nowa firma nie ma jeszcze dopracowanego know how, czyli produktu, sposobu, metody bądź procedury prowadzenia działalności gospodarczej. Nie posiada marki, która przyciągnęłaby odpowiednią ilość klientów. Przy potencjalnie niskich przychodach w tym okresie generowane są koszty np. na wyposażenie biura, zakup oprogramowania itp.
Inkubatory przedsiębiorczości, które łączą ofertę lokalową z usługami wspierającymi rozwój firm w początkowej fazie ich rozwoju, pomagają zniwelować ryzyko poprzez zapewnienie taniego, a jednocześnie dobrze wyposażonego biura. Często dają obsługę prawną i księgową. Istnieje też możliwość uzyskania tam fachowych porad z różnych dziedzin, którymi nowy przedsiębiorca byłby zainteresowany.
Co jeszcze oferują?
Inkubatory przedsiębiorczości coraz częściej robią wejścia kapitałowe, czyli stają się udziałowcami spółek inkubowanych. Te wszystkie działania służą temu, aby firma po pewnym okresie działała dużo sprawniej, była silniejsza. Generalnie też chodzi o tzw. akcelerację przedsiębiorstw. To znaczy, że poprzez pomoc inkubatora dana firma, w dużo krótszym czasie, może osiągnąć odpowiednią pozycję rynkową bądź dochody.
Jednym z najbardziej znanych w kraju są Inkubatory AIP.
- Inkubatory przedsiębiorczości są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla start-upów. Idea skierowana do osób, które w warunkach rynkowych, bez ponoszenia ryzyka, chciałyby przetestować swój pomysł biznesowy. Do tej pory na rynek wypuściliśmy 350 firm. Aktualnie w Inkubatorach AIP Białystok działa 80 pomysłów - podlicza Adam Gardocki, menadżer AIP Białystok. - Inkubatory AIP mogą być takim pierwszym krokiem zaistnienia w świecie biznesu. Po procesie preinkubacji start-upy mogą dalej się rozwijać, np. w Inkubatorze Politechniki Białostockiej bądź Inkubatorze Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego – dodaje.
Kto może działać w inkubatorze?
- Do Inkubatorów AIP może przyjść każdy, kto ma pomysł biznesowy, a do założenia działalności wystarczy zarys działania. Otwarcie firmy w Inkubatorze zajmuje maksymalnie 30 minut - tłumaczy Tomasz Siemieniuk, specjalista ds. finansów AIP Białystok.
- Inkubator Politechniki Białostockiej przyjmuje studentów, absolwentów pracowników naukowych uczelni wyższych województwa podlaskiego. Ponadto należy być niekaranym za przestępstwa umyślne. Jeśli chodzi o przyjęcie firmy, to nie może ona funkcjonować na rynku dłużej niż 3 lata – przypomina Rafał Gólcz z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej.
Oba ośrodki współpracują z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, który w swojej ofercie posiada Inkubator Technologiczny świadczący podobne usługi co wyżej wymienione. Firma w inkubatorze technologicznym może działać maksymalnie 3 lata, po tym okresie ma szansę przenieść się do Centrum Technologicznego.
Aktualnie BPN-T jest domem dla 42 start-upów, 11 dojrzałych firm oraz 5 laboratoriów specjalistycznych.
Radosław Malinowski
radoslaw.malinowski@bialystokonline.pl