Jak wypadają podlaskie uczelnie na tle innych? Ranking nie napawa optymizmem
W tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018 podlaskie uczelnie wypadły dość słabo. Zaledwie jedna załapała się do pierwszej trzydziestki.
Justyna Fiedoruk
Wśród polskich szkół wyższych najlepsze są: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Politechnika Warszawska. Za nimi znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i Politechnika Wrocławska. Niestety na próżno w czołówce szukać białostockich uczelni. W pierwszej trzydziestce (dokładnie na 29. pozycji) znalazł się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (rok temu był na 22. miejscu). Z kolei Politechnika Białostocka jest 42. na liście (tu mamy lepszy wynik niż przed rokiem), a Uniwersytet 4 oczka za nią (rok temu: miejsce 45.).
Z lepszej noty największej uczelni technicznej cieszą się jej włodarze:
- Bardzo mnie cieszy awans aż o 10 pozycji Politechniki Białostockiej. Uczelnia bardzo wzmocniła się naukowo, co znalazło odzwierciedlenie w Rankingu przygotowanym przez Perspektywy. Politechnika Białostocka doceniona została za publikacje naukowe (63,12%, w ub.r. niespełna 50%) oraz rozwój własnej kadry (54,41%, w ub.r. - niecałe 40%). Wyraźnie widać też naszą efektywność i skuteczność w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych na badania (43,09%, w ub.r. - prawie 16%). Przypomnę, że Politechnika pozyskała blisko 12 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie na Zintegrowane Programy Uczelni. Pieniądze te pozwolą nam na uruchomienie nowych kierunków studiów i specjalności, upraktycznienie kształcenia, podniesienie kompetencji kadry oraz wprowadzenie zintegrowanego systemu informatycznego. Myślę, że to bardzo ważna informacja dla tych, którzy szukają dobrego miejsca do studiowania, a także dla naszych studentów - komentuje rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.
W rankingu Perspektyw znalazło się 90 polskich uczelni. Oceniano je pod kątem prestiżu, absolwentów na rynku pracy, potencjału naukowego, innowacyjności, efektywności naukowej i umiędzynarodowienia.
Jeśli chodzi o poszczególne kierunki studiów, to dobrze wypadł lekarsko-stomatologiczny i kosmetologia z Uniwersytetu Medycznego. W pierwszej dziesiątce znalazły się też fizyka i administracja UwB.
Oceniono również uczelnie niepubliczne. Tu wygrywa Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jeśli chodzi o województwo podlaskie, to Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku znalazła się na 31. miejscu.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl