Jak wygrać ze smogiem? Podebatują o tym eksperci
W Białymstoku odbędzie się debata dotycząca tego, jak poradzić sobie ze smogiem.
pixabay.com
Co robić?
10 lutego rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta w sprawie bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy powietrza w Białymstoku. Organizatorzy petycji Poprawmy powietrze w Białymstoku! podkreślają, że mimo utartego stwierdzenia, że województwo podlaskie to zielone płuca Polski, jego stolica, Białystok, zmaga się z przekroczonymi normami powietrza. Zimą smog unosi się nad osiedlami domów jednorodzinnych, które nie są objęte monitoringiem jakości powietrza. Z kolei centrum miasta jest narażone na emisję spalin z transportu.
Petycja to jednak nie jedyne działania podjęte przez inicjatorów. W środę (20.03) odbędzie się debata Jak wygrać ze smogiem?.
- Razem z naszymi gośćmi przedstawimy najciekawsze i najefektywniejsze rozwiązania prowadzące do polepszenia jakości powietrza, stosowane już w innych miastach Polski. Wspólnie zastanowimy się, które z nich pasują do Białegostoku i czy warto je zastosować – mówią organizatorzy.
Debata będzie otwarta i odbędzie się w Zmianie Klimatu (ul. Warszawska 6) o godz. 18.00.
Zaproszonymi na nią ekspertami są:
- Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy)
pracuje jako rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego. Od 2006 r. publikuje artykuły w Tygodniku Powszechnym i Gazecie Wyborczej. W latach 2011-2012 był redaktorem prowadzącym działu ekologicznego w portalu wyborcza.pl, a później redaktorem prowadzący portalu ChronmyKlimat.pl, gdzie zajmował się tworzeniem i redagowaniem treści o tematyce ekologicznej z Polski i świata. Jako rzecznik prasowy pracował też wcześniej w Koalicji Klimatycznej. W tym okresie jego aktywność wiązała się z zagadnieniem tzw. poprawki prosumenckiej oraz prezentowaniem stanowiska Koalicji podczas COP19 w Warszawie.
- Anna Dworakowska (Krakowski Alarm Smogowy)
Współzałożycielka Polskiego Alarmu Smogowego oraz lokalnej odnogi stowarzyszenia – Krakowskiego Alarmu Smogowego. Od pięciu lat zaangażowana w działania na rzecz czystego powietrza w Krakowie i całej Polsce. Zajmuje się promowaniem zmian systemowych na rzecz poprawy jakości powietrza, usprawnieniem systemu informowania o bieżącej jakości powietrza oraz rozwojem współpracy między organizacjami zajmującymi się ochroną powietrza na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
- Dominik Polesiński i Paweł Kowalski
Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pracujący w Regionalnym Wydziale Monitoringu Środowiska w Białymstoku. Zajmują się m.in. weryfikacją i obróbką danych pozyskanych ze stacji monitorujących jakość powietrza w strefie podlaskiej i aglomeracji białostockiej. RWMŚ rokrocznie odpowiada za wykonanie ocen stanu powietrza.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl