Na początek kolor przewodni
Rozejrzyj się wokół - co dominuje we wnętrzu? Masz urządzone mieszkanie w konkretnym stylu? Jakieś kolory przeważają? Po odpowiedzi na pytania, spróbuj wybrać kolor przewodni na tegoroczne święta, który będzie współgrać z klimatem Twojego wnętrza.
Najbardziej charakterystycznym połączeniem jest motyw czerwień-biel-zieleń. Jest to klasyczne połączenie i pasuje do większości pomieszczeń. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzi się połączenie szarości i bieli z domieszką srebra - mimo chłodu barw, nadadzą one elegancki styl i przywołają zimowy klimat. Inne ciekawe motywy kolorystyczne: biel-błękit, biel-czerwień, brąz-biel, szarość-czerwień, zieleń-złoto, zieleń-żółć oraz czerń-złoto-zieleń.
Światło i symbole świąteczne tworzą atmosferę
Nic tak nie buduje klimatu, jak nastrojowe światło. Warto to wykorzystać przy dekoracji świątecznego stołu, okna, a nawet ścian. Sposobów na to jest masa – przy dekoracji ścian niezastąpione okazują się girlandy z lampek, które można dodatkowo ozdobić bombkami lub gałązkami świerku. Z kolei proste świece wyglądają świetnie po ustawieniu na tacy wyłożonej gałązkami świerku i dodatkowo wzbogaconej o symbole świąteczne - szyszki i gwiazdki.
Świąteczny klimat uzyskamy również za pomocą choinki i bombek, św. mikołaja i renifera, płatków śniegu, bałwana czy pierników. Możliwości mamy naprawdę wiele. Nie należy wykorzystywać wszystkich jednocześnie. Wystarczy wybrać kilka (pamiętając o wybranym motywie kolorystycznym) i umiejętnie je ze sobą zestawić. W sklepie można kupić wiele gotowych dodatków świątecznych.
- Jeśli lubisz własnoręczne ozdoby, polecam zaopatrzyć się we wstążki i taśmy w wybranych kolorach przewodnich, przezroczyste słoiki lub wazony, sznurek jutowy, sól, koronki i trochę zdobyczy z lasu, np. szyszki lub gałązki – doradza Marta Ziemnicka, właścicielka Hi home w Białymstoku, miejsca, gdzie króluje kreatywność i każdy znajdzie projekt dopasowany do swoich potrzeb i upodobań.
Szybkie i niedrogie metamorfozy
Krzesło w jadalni nabierze świątecznego ducha po zastosowaniu prostego triku z kokardą – wystarczy przewiązać je wstążką i doczepić np. bombkę. Wstążka doskonale nada się także do przemiany poduszek – wystarczy przewiązać je jak prezent. Kolejnym sposobem jest włożenie bombek lub świątecznych cukierków do przezroczystych wazonów. Efektowne lampiony można stworzyć, gdy do słoików wsypie się sól imitującą śnieg, wstawi do środka świeczkę podgrzewacz lub stojącą i przewiąże górę słoika sznurkiem jutowym lub taśmą dekoracyjną.
Dekoracja okna i stołu
Okno możemy wzbogacić o świąteczną girlandę, którą można stworzyć przy pomocy sznurka, bombek i wyciętych z kartki płatków śniegu.
- Ciekawie sprawdzi się również wieniec świąteczny. Minimalistom polecam po prostu postawić na parapecie kilka świec albo stroik – proponuje Marta Ziemnicka.
Dekoracja stołu to temat rzeka. Wśród tysiąca pomysłów warto pamiętać o kilku - trzymać się koloru przewodniego, wzbogacić zwisającymi na taśmach w kilku miejscach bombkami lub szyszkami obrus lub bieżnik, pamiętać o świecach lub stroiku na środku. Należy również pomyśleć o kompozycji zastawy świątecznej i sztućców – tutaj warto skorzystać z dodatków w postaci wybranego symbolu świątecznego.
- Pamiętajmy, by na wnętrze patrzeć całościowo, poszczególne ozdoby muszą do siebie pasować. Ilość też ma znaczenie. Przy małych pomieszczeniach warto wybrać jedno miejsce i na nim się skupić, bo jednoczesna ozdoba okien, stołu i ścian wprowadzi niepotrzebny przesyt – podsumowuje Marta Ziemnicka, właścicielka Hi home w Białymstoku.
Więcej pomysłów na stronie
Hi home.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]