Zdrowie

Wróć

Jak urodzić i nie zwariować? Sprawdź jak wyglądają sale porodowe w Białymstoku (ZDJĘCIA)

2023-09-12 10:37:39
Jakie warunki mają przyszłe mamy na porodówkach w białostockich szpitalach? Sprawdziliśmy!
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeck
Oddział ginekologiczno-położniczy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku prowadzi prof. dr hab. n. med. Maciej Kinalski. W działaniach wspiera go 10 lekarzy i 9 rezydentów. Oddział składa się z 29 łóżek. Do dyspozycji matek są cztery sale porodowe z wydzieloną salą do cięć cesarskich, a nawet sala do porodów w wodzie. Oddział zapewnia pełną opiekę w zakresie diagnostyki i leczenia.

Szpital posiada rozbudowaną stronę internetową. Przyszłe mamy znajdą tu między innymi informację, co powinna zawierać szpitalna wyprawka dla nich i noworodka. Wśród niezbędnych rzeczy znajdują się między innymi: dwa opakowania podpasek poporodowych, pięć podkładów poporodowych typu seni, biustonosz do karmienia, wkładki laktacyjne oraz laktator. Z notatki wynika też, że nie ma sensu brać ubrań dla dziecka, ponieważ szpital zapewni je noworodkom.

Co o szpitalu sądzą białostoczanki?

Zamieszczane przez mamy opinie w internecie zdają się potwierdzać pozytywne wrażenie, jakie wywołują zdjęcia i strona internetowa szpitala.

Ja 2,5 roku temu rodziłam w Śniadeckim i jestem bardzo pozytywnie nastawiona. Położne na porodówce bajka, na połogowym tak samo. Jedyne czego mi brakowało to doradca laktacyjny bo ja przy pierwszym dziecku nie miałam pojęcia o karmieniu piersią i czy dobrze wszystko robię. - czytamy w jednej z licznych opinii na temat szpitala wojewódzkiego, zamieszczonej na Spotted Białystok.

Białostoczanki szczególnie chwalą opiekę pielęgniarską i pracujące na oddziale położne:

Ja rodziłam w listopadzie w wojewódzkim (planowane trzecie cesarskie cięcie) i jestem mega zadowolona z opieki. Zwłaszcza młodych położnych i pielęgniarek aczkolwiek i starsze stażem też były bardzo pomocne i uczynne. Pomagały przy dzieciach, co jakiś czas zaglądały do pacjentek czy wszystko dobrze, czy coś boli i w ogóle. Poza tym trzy cesarki miałam w wojewódzkim i polecam. Nawet warunki na salach: leżą po dwie pacjentki, toalety w sali, w razie potrzeby można wezwać pielęgniarki, które i od razu pomogą. Oddział neonatologii na miejscu. Dzieci mają 24 /24 opiekę - informuje inna użytkowniczka Spotted Białystok.

Jak wyglądają warunki porodu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym?

Oddziałem położniczym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku kieruje nim dr n. med. Jerzy Przepieść. Pracuje tu 9 lekarzy specjalistów i 4 rezydentów. Oddział składa się z 14 sal. Znajdziemy tu dwa pomieszczenia 1-osobowe oraz 12 sal 2-osobowych. W każdym pomieszczeniu znajduje się toaleta i kabina prysznicowa. Oddział zapewnia białostockim mamom pełną opiekę diagnostyczną oraz leczenia.

W ofercie znajdziemy między innymi: możliwość komputerowej diagnostyki wykrywania zagrożeń płodu, prowadzenie ciąży i opieka nad ciężarnymi z cukrzycą (współpraca z Kliniką Endokrynologii), ultrasonograficzną ocenę dobrostanu płodu oraz diagnostykę i leczenie zagrożeń porodu przedwczesnego. Szpital zapewnia również możliwość darmowego uczestnictwa w zajęciach oferowanych przez Uniwersytecką Szkołę Rodzenia.

Szpitalna strona internetowa w tym przypadku również prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Z zalecanej wyprawki szpitalnej wynika, że szpital zapewnia mamom i noworodkom: ubranka dla noworodka, laktator, butelki i smoczki do karmienia oraz podpaski poporodowe dla mamy. Pozostały niezbędny asortyment prezentuje się bardzo podobnie jak w przypadku szpitala wojewódzkiego.

Co o oddziale sądzą białostockie mamy?

Opinie zamieszczane w internecie w są pozytywne:

USK, zarówno poród jak i połóg oraz opieka dziecka na wysokim poziomie, nie mam do czego się przyczepić. Leżałam z dzieckiem 6 nocy, nie mam nic do zarzucenia, pomoc miałam zawsze jak poprosiłam- informuje użytkowniczka Spotted Białystok.

Wygląda na to, że w Białymstoku mamy naprawde wspaniałe wsparcie lekarzy, pielęgniarek i położnych. Mamy często wspominają o tym w swoich opiniach:

Urodziłam właśnie w usk mega profesjonalizm i warunki. Położne, ginekolodzy i opieka nad dzieckiem na medal. Ja bardzo zadowolona jestem i czuje się zaopiekowana. To był moj drugi porod w usk nie zamieniłabym na inne miejsce. Polecam - czytamy w kolejnej opinii zamieszczonej na Spotted Białystok.

Odpowiedź na pytanie Jak urodzić i nie zwariować? wydaje się być oczywista. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce porodu. Takie, w którym otrzymamy niezbędną pomoc i najlepszą opiekę.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl