Jak ugryźć sztukę? w Galerii im. Sleńdzińskich
Autorami prac, które zostaną zaprezentowane w małej sali w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 są osoby dorosłe. Uczestniczą one w zajęciach prowadzonych w siedzibie Galerii przy ul. Waryńskiego przez Jowitę Wiśniewską. Spotykają się co tydzień, by pod okiem profesjonalnego instruktora, wyzwolić swój plastyczny potencjał i twórczo spędzić czas. Czy udało im się ugryźć sztukę? Przekonać można się będzie podczas sobotniego wernisażu (godz. 16.00). Prace wybrała Jowita Wiśniewska, a za aranżację i koordynację odpowiada Katarzyna Hryszko.
Zobacz też:
Jak ugryźć sztukę?
Nie tylko Legiony... w Muzeum Wojska
Ekspozycja stanowi narracyjną opowieść o polskich formacjach wojskowych walczących u boku zaborców o sprawę polską, co w rezultacie w listopadzie 1918 r. przyniosło niepodległość państwową. Na wystawie zaprezentowanych zostanie m.in. ok. 400 archiwalnych fotografii (w kioskach 3D i ramkach cyfrowych), liczne dokumenty (zaświadczenia, karty pocztowe, listy, legitymacje, dyplomy itp.), manekiny postaciowe (strzelec Legionów Polskich, strzelec Dywizji Syberyjskiej, porucznik jazdy Polskiego Korpusu Posiłkowego, kpt. Armii Polskiej we Francji), broń biała i palna z epoki, niemiecki film dokumentalny z 1916 r. Autorem ekspozycji jest Marek Gajewski. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę o godz. 14.00.
Zobacz też:
Otwarcie wystawy Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918
Nowa epifania piękna w Muzeum Ikon w Supraślu
Na wystawie można będzie obejrzeć prace laureatów Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego. Konkurs skierowany był do współczesnych ikonników, zarówno tych hołdujących w swej pracy tradycjom malarstwa ikonowego, jak również do twórców poszukujących nowych rozwiązań, jednakże zawsze opartych na kanonie i Ewangelii. Ikonografia współczesna to sfera wielkiej różnorodności artystycznej. Należą do niej ikony powstające w duchu wielowiekowej tradycji, jak również prace charakteryzujące się współczesną estetyką opartą o kanon.
Organizatorzy konkursu pragną zapoczątkować tworzenie nowej kolekcji ikon współczesnych, zachowując w ten sposób i dokumentując obraz sztuki sakralnej XXI wieku, tworzonej w duchu teologii Kościoła powszechnego. Nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie stałej Muzeum Ikon w Supraślu. Podczas sobotniego wernisażu odbędzie się także uroczyste wręczenie nagród. Początek o godz. 17.00.
Zobacz też:
Nowa epifania piękna