Podstawowe zasady efektywnej pracy zdalnej
Praca z domu jest najbardziej problematyczna dla osób, które dotychczas pracowały stacjonarnie. Ta grupa pracowników przyzwyczajona jest do pewnej rutyny, np. dojazdu do pracy, kawy z koleżanką, obiadu w restauracji obok pracy, zakupów w drodze do domu, a także sztywnych zasad dotyczących sposobu pracy w gabinecie lub open space. Dla innych praca zdalna jest marzeniem, zwłaszcza obecnie, gdy pojawia się wiele obostrzeń. Ofert pracy zdalnej i stacjonarnej można szukać m.in. tutaj:
https://www.randstad.pl.
Co jednak robić, jeśli już ma się pracę zdalną i trzeba zadbać o efektywne działanie? Warto stosować się do poniższych zasad:
Ustalenie rutyny – nie chodzi tu o odwzorowywanie przyzwyczajeń z biura, tylko stworzenie skutecznego trybu pracy. Przykładowo, dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie dnia od ćwiczeń w domu, krótkiego spaceru lub wypicia kawy i zjedzenia śniadania.
Wykorzystywanie nowoczesnych technologii, w tym komunikatorów, do porozumiewania się z zespołem, a także innych narzędzi pomagających w planowaniu poszczególnych zadań – w ten sposób można działać skutecznie, nie tracąc motywacji i zaangażowania.
Przygotowanie przestrzeni do pracy, czyli wygodnego miejsca – warto stworzyć sobie gabinet, a jeśli nie ma na to wystarczającej przestrzeni, przynajmniej wydzielić część pokoju. Najlepiej wybrać miejsce przy oknie lub przy kaloryferze, aby zapewnić sobie ciepło oraz móc od czasu do czasu oderwać wzrok i spojrzeć na to, co dzieje się na zewnątrz.
Pamiętanie o regularnych przerwach, a także zadbanie o to, aby w czasie pracy nie pojawiały się żadne rozpraszacze. Do dystraktorów można zaliczyć media społecznościowe, pisanie SMS-ów, oglądanie telewizji i inne tego typu czynności.
Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym to podstawa
Najważniejszym aspektem efektywnej pracy z domu jest zadbanie o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Oznacza to, że na zadaniach zawodowych należy koncentrować się przez wybrany okres, np. przez 4, 6 lub 8 godzin, w zależności od potrzeb i typu pracy. Resztę czasu powinno się przeznaczyć na sprawy prywatne, np. spędzanie wolnych chwil z dziećmi, partnerem, rodzicami, znajomymi albo czytanie książek, granie w gry, ćwiczenia, zakupy. Warto określić czasowe ramy pracy, na przykład od 8.00 do 16.00 (w przypadku typowej pracy biurowej), albo od 10.00 do 14.00 (w przypadku pracy na pół etatu lub zadań freelancera, który tylko sobie dorabia).