Pryszcz w postaci czerwonej krostki najczęściej jest nie tylko nieestetyczny, ale także bolesny. Niektórzy po zauważeniu problemu wybierają dość inwazyjną metodę walki z wypryskiem, jaką jest wyciskanie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ może przynieść odwrotny skutek w postaci nasilenia niedoskonałości skóry.
Jak powstają pryszcze?
Wykwity skórne o charakterze zapalnym, nazywane potocznie pryszczami, są objawem trądziku pospolitego, ale spotykają także osoby, które na co dzień nie borykają się z problemami skórnymi. Powstają na skutek zatkania ujścia porów przez sebum i keratynę, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii odpowiadających za stan zapalny. Najczęściej pojawiają się w okolicach brody, policzków i czoła, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych wytwarzających sebum.
Jakie są przyczyny powstawania pryszczy?
Za powstawanie pryszczy odpowiedzialnych jest wiele czynników. Jednym z nich są predyspozycje uwarunkowane genetycznie. Wpływają na to również hormony — to właśnie z tego powodu można zauważyć pogorszenie stanu skóry przed miesiączką. Nie bez znaczenia pozostaje styl życia, czyli dieta, czas przeznaczony na sen, aktywność fizyczna, ilość doświadczanego stresu, stosowanie używek oraz dbałość o odpowiednie nawodnienie.
Dlaczego wyciskanie pryszczy nie jest dobrym rozwiązaniem?
Powszechnie stosowaną metodą pozbycia się problematycznego wyprysku jest wyciskanie. Pomimo swojej popularności stanowi jedno z najgorszych rozwiązań — jest bolesne, nieskuteczne, a ponadto przynosi odwrotne rezultaty w postaci rozprzestrzeniania się niedoskonałości i powiększenia stanu zapalnego. Dodatkowo wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstania trudnych do usunięcia blizn.
Więcej o tym, jak pozbyć się pryszcza znajdziesz na stronie:
www.ziaja.com
Jakie są szybkie i sprawdzone sposoby na pozbycie się pryszcza?
Skutecznym sposobem na sprawne pozbycie się pryszcza jest aplikacja punktowych preparatów na bolesne niedoskonałości. Charakteryzują się one działaniem wysuszającym oraz kojącym, co pozwala na znaczne zmniejszenie wyprysków już w kilka godzin. Warto także wykonać zimny masaż za pomocą kostki lodu. Dzięki temu zaczernienie oraz opuchlizna staną się mniej widoczne.
Alternatywą dla produktów oferowanych przez producentów kosmetyków są naturalne olejki, jak na przykład olejek z drzewa herbacianego, który odznacza się działaniem antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym.
Jest wiele metod walki z uciążliwymi niedoskonałościami skóry, ale lepiej zapobiegać konieczności ich stosowania. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się nowych pryszczy, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy. Kluczowe znaczenie ma staranny demakijaż, który usunie wszelkie zabrudzenia. Ponadto warto zadbać o regularne nawilżenie oraz odżywienie naskórka.