Jak pozbyć się komarów? Naturalne i domowe sposoby
Komary to strapienie wszystkich osób, mieszkających w domach lub niższych piętrach bloków. Odpoczynek nad wodą często przez te małe stworzenia może przynieść więcej złości, niż przyjemności. Jak skutecznie odstraszać komary, bez użycia chemicznych preparatów?
Pixabay
Domowe sposoby na pozbycie się komarów
Niezawodnym sposobem na komary, jest zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych moskitier. Tworzą one wówczas fizyczną barierę dla komarów oraz uniemożliwiają im wstęp do domu. Ponadto przez to, że są cienkie, gwarantują dobrą cyrkulację powietrza.
Osoby mieszkające w domu, powinny zwrócić uwagę na źródła wody takie jak np. dekoracyjne oczka wodne. Niestety, komary mają to do siebie, że uwielbiają wilgotne miejsce, gdzie najczęściej składają jaja. Dlatego, aby pozbyć się ich z ogrodu, warto pomyśleć o likwidacji wszelkich zbiorników wodnych.
Innym naturalnym - choć nie dla każdego sposobem są domowe pająki. Te małe i pożyteczne stworzenia likwidują nie tylko komary, ale i inne owady. Dlatego osoby nie mające arachnofobii powinny przemyśleć to, przed pozbyciem się pająków.
Rośliny w tym pomogą
Komary są bardzo czułe na zapachy, a woń ludzkiego ciała stale je przyciąga. W walce z uciążliwymi komarami pomogą rośliny, dlatego aby skutecznie ich się pozbyć warto postawić na balkonie, koło altany bądź w ogrodzie doniczki z roślinami, które uchronią przed komarami.
Mięta, geranium (tzw. anginka), komarzyca, koper włoski, lawenda wąskolistna czy pelargonia - to rośliny, które odstraszą komary, a przy okazji będą zdobić mieszkanie.
Innym sposobem na pozbycie się ich, jest pozostawienie na parapecie pokrojonej cebuli i czosnku. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza komary.
Olejki i świece
Skoro mowa o zapachach, warto także spróbować olejków eterycznych, które są źródłem bardzo intensywnych woni. Jakie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim: lawendowy, waniliowy, eukaliptusowy, miętowy, cynamonowy, goździkowy i oczywiście cytrynowy. Dobrym rozwiązaniem jest także olejek z trawy cytrusowej, który dodatkowy odstrasza meszki i muchy.
Takie olejki należy uprzednio rozcieńczyć z wodą, a następnie spryskać mieszkanie, zasłony czy nawet moskitiery. Olejki można także stosować na ciało, dzięki czemu stanowią one naturalną ochronę oraz są alternatywą od gotowych, często chemicznych preparatów odstraszających.
Światło w lato przyciąga niestety wiele komarów, dlatego aby się przed nimi uchronić warto zainwestować w świecę ogrodową zwalczającą owady. Ponadto skórka cytryny umieszczona w pobliżu zapalonego knota wydziela delikatny cytrusowy zapach, który działa drażniąco na owady i zniechęca je do podlatywania. Jest to skuteczna metoda co stosowanie czosnku i cebuli, a przy okazji nie generuje nieprzyjemnych zapachów.
Czynniki zachęcające do ukąszenia
Warto wiedzieć, że komary nie wybierają ofiar przypadkowo - ma na to wpływ kilka czynników.
Komary wyczuwają dwutlenek węgla nawet z odległości 60 metrów. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że jest one emitowany znacznie intensywniej, ponieważ częściej wydycha się powietrze. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży - wydychają ok. 20% więcej dwutlenku węgla, przez co stosunkowo częściej są gryzione przez komary.
Przyciąga je także zapach dezodorantu, perfum oraz wszelkich substancji chemicznych. Osoby, które mają wyższy poziom niektórych substancji np. kwasu mlekowego, również wydają się być bardziej atrakcyjnie dla komarzyc. Ponadto chętniej wybierają ofiary z grupą krwi 0 niż z grupami: A, B lub AB.
Komary odstrasza jedynie brzydki zapach ciała, a wysoki poziom bakterii w skórze, nie zachęca ich do ukąszenia.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl