Jak odróżnić miód sztuczny od naturalnego?
Zbliża się jesień, a wraz z nią czas infekcji. Warto wówczas zadbać o swoją odporność sięgając po naturalne i zdrowe produkty. Wśród nich bez wątpienia znajdziemy miód. Tylko jak sprawdzić, czy na pewno jest prawdziwy?
pixabay.com
Okazuje się, że coraz trudniej jest kupić prawdziwy miód. Niestety niektórzy pszczelarze mieszają naturalny ze sztucznym, przez co traci on swoje właściwości.. Jeśli więc nie mamy pewnego źródła, do zakupu tego produktu - możemy przeprowadzić szybkie testy, dzięki którym dowiemy się, czy jest wysokiej jakości - czy wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że tylko naturalny miód jest bogactwem witamin i składników mineralnych. Zawiera węglowodany, białka, związki polifenolowe, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, czy kwas foliowy.
Szacuje się, że w miodzie jest nawet 300 substancji, które mają doskonały wpływ na nasze zdrowie.
Pszczelarze i smakosze miodu są w stanie odróżnić jego smak i stwierdzić, czy jest w pełni naturalny. Prawdziwy miód sprawia, że w gardle może wyczuć delikatne drapanie i pieczenie. Brak takiego smaku i aromatu, oznacza, że jest sztuczny, czyli zrobiony z cukru i wody.
Ważne jest to, jak ścieka miód
Jeśli chcemy sprawdzić, czy miód jest prawdziwy - możemy wykonać test ściekania. Wystarczy nabrać odrobinę produktu na łyżkę i nalewać go strumieniem na talerzyk. Naturalny miód nie rwie się, ścieka równo, tworząc coś na wzór stożka. Z kolei sztuczny będzie jednolity i rozleje się po całym talerzu.
Jak rozpuszcza się naturalny miód?
Kolejną metodą jest test rozpuszczania. Wystarczy wlać łyżeczkę miodu do szklanki z zimną wodą. Powinien nierównomiernie się rozpuszczać i tworzyć w wodzie smugi. Nieprawdziwy miód rozpuści się równomiernie i dość szybko.
Krystalizacja jest normalnym procesem
Niektórzy uważają, że prawdziwy miód się nie krystalizuje - to błąd. Jest dokładnie odwrotnie. To w pełni naturalny proces. Co ważne, krystalizacja nie wpływa na jakość miodu, ani na jego właściwości. To właśnie sztuczne miody, bez wartości, się nie krystalizują.
Kupując miód warto też pamiętać o tym, że w litrowym słoiku nie może być go mniej niż 1,4 kg.
Wybierając miód warto zwracać uwagę na to, gdzie został wyprodukowany i czy pasieka posiada odpowiednie certyfikaty. Warto też poczytać opinię o niej, by mieć pewność, że kupiło się naprawdę dobry i wartościowy produkt, który korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl