Kultura i Rozrywka

Wróć

Jak minął rok 2019 w Książnicy Podlaskiej? Biblioteka podsumowuje

2020-02-17 15:59:32
Więcej czytelników, nowe zakupy i imprezy promujące czytelnictwo. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku podsumowała 2019 rok.
Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska
Nowe książki i cenne dokumenty

- W 2019 r. Książnica Podlaska zakupiła 23 031 woluminów na kwotę ponad 515 tys. zł. Uzupełniliśmy nasze zbiory o tradycyjne książki papierowe (w tym z dużą czcionką), audiobooki oraz płyty z muzyką (CD oraz winylowe). Tak duże zakupy były możliwe dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz ze środków zewnętrznych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - informuje Justyna Sawczuk, rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Na koniec 2019 r. księgozbiór Książnicy Podlaskiej wyniósł ogółem 1 283 486 woluminów

Dział Zbiorów Specjalnych wzbogacił się o cenne materiały i dokumenty - w 2019 r. na aukcjach antykwarycznych Książnica Podlaska zakupiła 56 woluminów na kwotę 41 tys. zł, wśród nich m.in. pierwsze wydanie Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego, wydrukowane w Drukarni O.O. Bazylianów w Supraślu w 1792 r., wydawnictwa związane z Elizą Orzeszkową, prace Marii Konopnickiej, pierwsze wydanie jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Zygmunta Glogera Rok polski w życiu, tradycji i pieśni z 1900 r. czy pierwsze wydanie opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki z 1865 r.

Do zbiorów Książnicy Podlaskiej trafiły też: maszyna do pisania oraz materiały, należące do Wiesława Kazaneckiego – białostockiego poety, patrona Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, przekazane bibliotece przez wdowę po poecie - Halinę Kazanecką.

Ile czytelników?

- W 2019 r. wypożyczono w sumie (wypożyczenia na zewnątrz i na miejscu) 1 051 411 woluminów, czyli o 50 257 więcej niż w 2018 r. Stale zwiększa się zainteresowanie cyfrowymi zasobami - w 2019 r. 176 974 razy wyświetlono publikacje pochodzące z zasobów Książnicy Podlaskiej, a dostępne w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. Użytkownicy Książnicy Podlaskiej mieli też dostęp do serwisu IBUK LIBRA - czytelni e-booków online, Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, a osoby niewidome korzystały z urządzeń do czytania książek (tzw. Czytak) oraz z możliwości wgrania książek na urządzenia własne - dodaje Justyna Sawczuk.

Liczba użytkowników wzrosła o 2 379 do poziomu 46 825 osób na koniec 2019 r. O 26 375 wzrosła też liczba odwiedzin w siedzibie głównej i filiach Książnicy - w ubiegłym roku liczba odwiedzin ogółem w agendach udostępniania wyniosła 451 216.

Festiwale, wystawy, spotkania

Książnica Podlaska zorganizowała 1669 imprez, promujących książkę i czytelnictwo, w których wzięło udział ok. 38 037 osób. Wśród najważniejszych wydarzeń znalazły się: III Festiwal Literacki Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie, białostockie obchody akcji Narodowe Czytanie, projekt czytelniczy Z książką w podróż muzyczną, cykl spotkań autorskich Środy literackie, Noc Bibliotek, Noc Muzeów.

Książnica Podlaska aktywnie uczestniczyła także w życiu kulturalnym i naukowym miasta oraz regionu, organizując i współorganizując konferencje naukowe oraz wydarzenia, gromadzące miłośników literatury. Nie zabrakło też wystaw, m.in. Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej, Waldemara Kwiatkowskiego czy Emilii Gręziak.

Książnica za granicą

W 2019 r. Książnica Podlaska kontynuowała akcję promocji polskiej literatury za naszą wschodnią granicą, docierając z książkami do środowisk polonijnych na Białorusi, Litwie i Łotwie. We współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska zorganizowała spotkanie znanego pisarza Grzegorza Kasdepkego z polskimi dziećmi z Grodna - podopiecznymi Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

W grudniu 2019 r. Książnica Podlaska przekazała Annie Kietlińskiej - szefowej Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, około 300 książek, dla uczniów Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Książnica Podlaska nawiązała także współpracę z Lietuvos Aklųjų Biblioteka (Litewską biblioteką dla niewidomych) w Wilnie. W ramach współpracy zostało wysłanych 15 książek mówionych, polskojęzycznych, zdigitalizowanych w Dziale Zbiorów Specjalnych.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl