Jak kupować z głową, czyli sposób na ceny
O tym, że ceny poszybowały do góry, nie trzeba chyba nikomu mówić. Wystarczy wejść do sklepu i rozejrzeć się po sklepowych półkach. A następnie przypomnieć sobie ceny, które obowiązywały przed kilkoma miesiącami. Okazuje się jednak, że są sposoby, by walczyć ze wzrostem cen.
sxc.hu
Nie każdy wie, że dalekowschodni producenci sprzętu RTV kończą rok obrachunkowy pod koniec I kwartału, w okolicach marca, a od kwietnia wypuszczają nowe modele sprzętu. Dlatego też jest to najlepszy czas na zakup tańszych modeli, schodzących z rynku. I tak np. telewizory najbardziej opłaca się kupować około 12 miesięcy po premierze. Są najlepszym połączeniem nowinek technicznych i rozsądnych cen.
Jeżeli chodzi o samochody, to doradcy finansowi Aspiro radzą zaznaczyć w kalendarzu dwa terminy. To przełom roku i wakacje. W grudniu salony zaczynają wyprzedaże modeli z danego roku, przygotowując miejsce na nowe auta. Wakacje natomiast są dobrym okresem z uwagi na przestój w salonach. Dlatego też sprzedawcy są wówczas skłonni do większego rabatowania.
Podobnie jest z kredytami i lokatami. W przypadku kredytów gotówkowych trendy są podobne, jak w przypadku dokonywania znaczących dla budżetu wydatków. Latem banki częściej organizują różnego rodzaju promocje kredytów, ponieważ latem mało kto z nich korzysta. Zgoła odmiennie jest natomiast późną jesienią i zimą, a szczególnie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.
Podsumowując - wiosna to dobry czas na zakupy sprzętu RTV, mebli i biletów lotniczych. Lato to czas promocji zimowego sprzętu sportowego i samochodów. Jesień - artykułów gospodarstwa domowego i biżuterii, natomiast zima - ponownie samochodów. Na początku roku zazwyczaj zaczynają się też promocje na odzież zimową, którą powoli wypierają już stroje wiosenne.
andy