Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt.
Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.
Do raportu pobrano próbki z 10 miast.
W ogólnopolskim rankingu uplasowały się kolejno:
1. Łódź - liczba bakterii 1470
2. Bydgoszcz - liczba bakterii 2340
3. Kraków - liczba bakterii 2440
4.
Białystok - liczba bakterii 2616
5. Lublin - liczba bakterii 3120
6. Wrocław - liczba bakterii 4570
7. Warszawa - liczba bakterii 5340
8. Gdańsk - liczba bakterii 8294
9. Katowice - liczba bakterii 9560
10. Poznań - liczba bakterii 14620
Białystok numerem 4
Na 10 polskich miast, które zostały uwzględnione w badaniu, Białystok zajął 4. pozycję.
Wyniki pokazują, że w miejscach publicznych należy zachować szczególne środki ostrożności w postaci np. dezynfekcji rąk po każdym bezpośrednim kontakcie z daną powierzchnią, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia lub zakażenia różnymi drobnoustrojami.
Badania wykazały, że w Białymstoku powinniśmy obawiać się powierzchni w komunikacji miejskiej - wykryto 800 bakterii. Natomiast na bankomacie i w galerii handlowej znaleziono po 400 bakterii.
Bakterie na dworcu PKP i wózki sklepowe
Najmniejszą liczbę znaleziono na wymazie pobranym na dworcu kolejowym w Białymstoku. Na poręczy wykryto zaledwie 16 bakterii, dzięki czemu miasto uplasowało się na 1. miejscu zyskując miano najczystszego dworca PKP w kraju.
Natomiast, najwyższy poziom bakterii wykryto w jednym z białostockich sklepów, przez co zajął przedostatnie miejsce w rankingu - z wynikiem aż 1000 znalezionych bakterii. Średnia liczba na wózkach sklepowych wszystkich miast wynosi 608 bakterii. Dlatego, warto po wizycie w sklepie dezynfekować ręce, nosić rękawiczki ochronne, a po zakupie warzyw i owoców - dokładnie je umyć. Na jednej z analizowanych próbek pochodzących z wózków sklepowych wykryto bakterie Pseudomonas syringae, które są na liście najgroźniejszych bakteryjnych patogenów roślin.