Jak ewoluował człowiek? Odpowiedź na to pytanie jest na białostockiej wystawie
Ewolucja człowieka od zawsze wywoływała żywe dyskusje ze względu na duże zainteresowanie tym tematem. W odpowiedzi na to, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze wprowadziło nową stałą wystawę poświęconą ludzkim istotom. Ekspozycja jest formą podróży, która prowadzi do momentu powstania współczesnego człowieka.
Uniwersytet w Białymstoku
Została otwarta najnowsza stała wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym (UCP). Tym razem temat ekspozycji poświęcony jest fascynującej podróży przez ewolucję człowieka. Zaproszeni są wszyscy pasjonaci sztuki, a także historii i nauki. Wystawa pomoże przybliżyć historię naszych przodków.
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu w Białymstoku, które działa od 1999 r. Ich celem jest prowadzenie działalności ekspozycyjnej i edukacyjnej o tematyce przyrodniczej. Zbiory, które są w posiadaniu UCP były gromadzone od 1978 r. przez patrona prof. Myrchę.
W stałych wystawach UCP są: Przyroda północno-wschodniej Polski o gatunkach ptaków i ssaków zamieszkujących obszary północno-wschodniej Polski, Przyroda rejonów polarnych o zwierzętach i roślinach na Arktyce, Minerały, skały i meteoryty, czyli kolekcja minerałów, a także wiele innych.
Najnowsza stała wystawa, Śladami naszych przodków jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie badaniem ewolucji człowieka oraz na potrzebę dostarczenia szerokiemu gronu odbiorców wiedzy na temat naszych przodków. Jest także odpowiedzią na obecne trendy muzealnictwa, gdzie znaczące miejsce poświęca się tematowi badaniu człowieka.
Skupia się na gatunkach, które miały największe znaczenie w ewolucji człowieka oraz tych, których szczątki zostały zachowane do dnia dzisiejszego w najlepszym stanie. Jednym z elementów wystawy są imponujące murale, które przedstawiają sceny z życia naszych przodków. Te artystyczne kompozycje wizualne pomogą przenieść odbiorcę w odległe czasy i umożliwiają zobaczyć, jak kiedyś wyglądało codzienne życie.
Na wystawie znajdują się także repliki czaszek jedenastu gatunków człowiekowatych, które są bezcennymi dowodami na różnorodność i stopniowy rozwój naszej linii ewolucyjnej. Dzięki tym replikom można lepiej zrozumieć jakie cechy anatomiczne były charakterystyczne dla poszczególnych gatunków i jakie zmiany zachodziły w przeszłości, prowadząc do powstania współczesnego człowieka.
Wystawa Śladami naszych przodków nie tylko prezentuje odkrycia związane z ewolucją człowieka, ale również stawia pytania o naszą własną tożsamość i nasze miejsce w przyrodzie. Daje możliwość zastanowienia się nad naszym życiem, dziedzictwem, a także wpływem, jaki wywarliśmy na środowisko naturalne.
Autorem wystawy jest Wiesław Mikucki, człowiek mocno związany z Uniwersytetem w Białymstoku od 43 lat. Jest chociażby realizatorem idei powstania UCP.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl