Dom

Wróć

Jak dobierać kostkę brukową? Wszystkie przestrzenie duże i małe

2014-10-01 00:00:00
Szlachetna kostka brukowa to materiał najchętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż bogaty wybór kształtów i kolorów daje ogromne możliwości zagospodarowania nawierzchni ścieżek, tarasów i podjazdów.
Buszrem
W dużej mierze właśnie materiały nawierzchniowe zadecydują, jak ostatecznie będzie prezentowała się cała posesja, niezależnie od pory roku. Pierwszy krok to przygotowanie projektu, według którego zostanie wykonana nawierzchnia wokół domu. Powinien on zawierać nie tylko plan przebiegu ścieżek, umiejscowienia placów i tarasów, ale też wszelkie szczegóły dotyczące kształtu, koloru i faktury kostki. Doświadczony projektant zwróci uwagę na to, aby dostosować kostkę do rodzaju i intensywności ruchu. Nie zapominając też o naszych upodobaniach, dobierze rodzaj nawierzchni pasujący do zabudowy i jej otoczenia. Warto sprawdzić np. realizacje firmy Buszrem: Galeria.

Wielkość ma znaczenie

Ogólna zasada jest taka, że na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki lub płyty, np. Rock, Blues czy Etno, natomiast tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona i bardziej skomplikowana (kręte ścieżki) lepiej sprawdzą się mniejsze kostki – np. Roma, Piazza lub klasyczna Kreta. Drobny bruk umożliwia bowiem precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w najwęższych i trudno dostępnych miejscach. Choć większe płyty optycznie powiększają przestrzeń, na ogół nie jest jednak dobrym pomysłem wykorzystywanie ich w tym celu. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach jest bowiem bardzo nieekonomiczne i wiąże się z licznymi docinkami materiału.

Wzory i kolory

Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej będą prezentowały się na dużej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale też urozmaicą przestrzeń. Aby jednak uniknąć wrażenia chaosu, warto postawić na proste układy oraz ograniczyć się do trzech kolorów kostki. Z kolei na małych powierzchniach lepiej jest oprzeć się na dwóch kolorach, z czego jeden powinien być dominujący (np. jasny środek z ciemną oprawą na brzegach lub na odwrót).

Przyszłe użytkowanie

Wybierając kostkę warto, a nawet trzeba, wziąć pod uwagę przyszłe przeznaczenie danego miejsca. Najistotniejsze jest dobranie grubości kostki do przeszłego natężenia ruchu. Na ciągi piesze, alejki i ścieżki w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 cm lub płyty 3-4 cm. Natomiast na podjazdach, parkingach lub drogach dojazdowych konieczne jest zastosowanie kostki o grubości 6-8 cm.

Kolejna rzecz to znowu... kolor. Nawet jeśli bardzo lubimy jasne i słoneczne barwy nawierzchni, warto rozważyć materiał o nieco ciemniejszym odcieniu w miejscach, gdzie narażony będzie na trudne do usunięcia zabrudzenie (np. okolice garażu, stanowisko grillowe). Mądrym posunięciem będzie także zaimpregnowanie kostki lub skorzystanie z materiałów impregnowanych fabrycznie.

Dużą liczbę bogato ilustrowanych porad technicznych dotyczących projektowania przestrzeni przydomowej, układania kostki brukowej i płyt tarasowych można znaleźć na stronie www.buszrem.pl.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl