Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Paweł Małaszyński dał wskazówki uczniom
Internet stanowi potężną sieć wielu informacji, ale także wielu zagrożeń. Szczególnie narażone są na nie dzieci oraz młodzież, która nie zawsze zdaje sobie sprawę z czyhającego niebezpieczeństwa.
Malwina Witkowska
Szkodliwe treści, dezinformacje i wiele innych zagrożeń
Uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego spotkali się w piątek (23.09) z aktorem Pawłem Małaszyńskim i zwyciężczynią drugiej edycji programu The Voice Kids Aniką Dąbrowską. Wszystko to w ramach kampanii Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Jest to program dający szkołom z całej Polski dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Został stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Operatorem OSE jest państwowy instytut badawczy NASK.
- Tak naprawdę sercem tego programu jest bezpieczeństwo w sieci. Zależy nam na tym, żeby nie tylko dostarczyć internet do szkół, ale także edukować młodzież, nauczycieli i rodziców w kwestii bezpieczeństwa w sieci - powiedziała Joanna Dębek z NASK. - Chcemy prostym językiem przypominać młodym ludziom, którzy nie odróżniają aktualnie swojego życia online i offline, tylko tak naprawdę są stale i tu i tu, o tym, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w sieci.
Dlatego razem w innymi ekspertami w kreatywny sposób próbuje zwracać uwagę młodych ludzi na bezpieczeństwo w sieci.
- Na bezpieczny internet patrzy się inaczej z perspektywy dorosłego, a inaczej z perspektywy młodego człowieka. To na co ich uwrażliwiamy to, aby być czujnym, jeżeli chodzi o szkodliwe treści, manipulacje, dezinformacje, a także kontakty z osobami, które nie zawsze mają czyste intencje. Powtarzamy młodzieży, że internet jest morzem możliwości, ale tak jak wszędzie, również w internecie możemy natrafić na bardzo realne zagrożenia - zaznaczyła Joanna Dębek.
Przyszłość nowych pokoleń widzę w ciemnych barwach
Ambasadorem kampanii jest absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku - aktor Paweł Małaszyński.
- Media społecznościowe, internet, sieć, stanowią dzisiaj ogrom wiedzy i także ogrom niebezpiecznych pułapek, więc kiedy dostałem tę propozycję, to wszedłem w to jak w masło. Te problemy młodzieży dotyczą i mnie, dlatego że mam syna w wieku 18 lat i córkę, która ma 8 lat. Spędzam z nimi dużo czasu, więc wiem, gdzie serfują po sieci i wiem, jakie to niesie za sobą niebezpieczeństwo. Parę razy byłem świadkiem, że zobaczyli coś czego nie powinni zobaczyć nawet pod moją kuratelą - oznajmił.
Według niego w dzisiejszych czasach, trzeba poświęcać dzieciom dużo więcej czasu, ponieważ rodzice są bardziej potrzebni niż kiedykolwiek.
- Jeżeli chodzi o moją córkę, to nie zdawała sobie sprawy, że można znaleźć w internecie coś, co może spowodować na kilka dni jakąś lekką traumę. Zobaczyła kilka razy rzeczy, których nie powinna - dodał Małaszyńki.
- Internet jest niebezpieczny, dlatego trzeba uważać na to, co się robi. Jestem po to, by uświadomić młodzież, że trzeba korzystać z internetu z głową i zdrowym rozsądkiem. Ja od kilku lat jestem w internecie i staram się być dobrym przykładem dla mojego grona obserwatorów - stwierdziła Anika Dąbrowska, zwyciężczyni 2. edycji programu The Voice Kids.
Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, a także czym są cyfrowe nawyki. Warsztaty dla młodzieży poprowadziły ekspertki do spraw edukacji cyfrowej.
- W tej chwili w internecie jest dużo niebezpieczeństwa, więc ktoś musi młodym wskazać właściwą drogę. Jeśli tego nie zrobimy, to przyszłość nowych pokoleń widzę w samych ciemnych barwach - mówił dyrektor V LO w Białymstoku Antonii Ćwikliński.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl