Feministki w hidżabie. Muzułmańska społeczność LGBT. Drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. Jej drugie oblicze to m.in. problem zabójstw honorowych, działalności salafitów, a także wyobcowania niektórych społeczności.
Przyjrzenie się temu z bliska to lekarstwo na fake newsy i niewiedzę na temat życia muzułmanów w Europie. Gdy politycy podsycają strach przed uchodźcami, nagradzany reporter Maciej Czarnecki pokazuje prawdziwe historie imigrantów w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Ich opowieści obalają stereotypy oraz burzą uprzedzenia.
Skandynawia HALAL to mocny i ważny głos w dyskusji o imigracji muzułmanów do Skandynawii i szerzej - Europy. Czarnecki nie daje gotowych odpowiedzi. Zamiast tego rzetelnie i uczciwie przedstawia losy oraz sposób myślenia tych wyznawców islamu, dla których północna część Starego Kontynentu stała się domem.
Okazuje się, że populistyczny mit o czarno-białym świecie nie jest prawdziwy. Dominują w nim różne odcienie szarości. Bo halal to wszystko, co w świetle szariatu jest dozwolone. Granice między wartościami islamu a Zachodem bywają płynne.
Maciej Czarnecki (ur. 1981) to reporter działu zagranicznego Gazety Wyborczej piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Poprowadzi je Agata Borowska. Na miejscu będzie można kupić książkę autora.
Zobacz też:
Skandynawia HALAL. Spotkanie autorskie z Maciejem Czarneckim